Nawigacja

Przystanek Historia – Zielona Góra

Dyskusja wokół książki Daniela Koteluka „«Papierowa propaganda»...” z udziałem autora w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w WiMBP im. C. Norwida – Zielona Góra, 25 stycznia 2017

W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w WiMBP im. C. Norwida w Zielonej Górze odbyło się spotkanie dyskusyjne wokół książki dr. hab. Daniela Koteluka „«Papierowa propaganda» w bibliotece w osadzie wiejskiej Czerwieńsk w powiecie zielonogórskim od 1949 do 1956 roku”

W środę 25 stycznia 2017 roku w Centrum Edukacyjnym IPN  „Przystanek Historia” w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze odbyło się spotkanie dyskusyjne wokół ksiązki dr. hab. Daniela Koteluka „«Papierowa propaganda» w bibliotece w osadzie wiejskiej Czerwieńsk w powiecie zielonogórskim od 1949 do 1956 roku” z udziałem autora i dr. Radosława Domke.
Spotkanie moderował dr Rafał Reczek, dyrektor poznańskiego Oddziału IPN.

Po 1945 roku polskie instytucje książki, osłabione pod względem osobowym i materialnym, znalazły się w nowych realiach społeczno-ustrojowych. Kształtujące się proradzieckie władze dążyły do budowy socjalistycznego społeczeństwa. Zawłaszczyły m.in. instytucje biblioteczne, nasilając negatywny wpływ na działalność różnego typu placówek kulturalnych.

Biblioteka w osadzie wiejskiej Czerwieńsk w powiecie zielonogórskim została utworzona 20 stycznia 1949 r. W latach 1949–1956 prowadziła, podobnie inne biblioteki w kraju, popularyzację socjalistycznej przebudowy wsi, szkalowanie zamożnych rolników oraz arbitralne upowszechnianie mechanizacji rolnictwa. Czyniono to za pomocą politycznie zaangażowanych publikacji oferowanych w odgórnie ukształtowanym księgozbiorze. Wiejscy koneserzy „słowa drukowanego” nie byli jednak skorzy do zapoznawania się ze zideologizowanymi pozycjami.

do góry