Nawigacja

Przystanek Historia – Zielona Góra

Wykład dr. Dariusza Piotra Kucharskiego „Antypolska operacja NKWD 1937-1939” – Zielona Góra, 18 października 2017

Miłośników historii i wszystkich zainteresowanych losami Polaków na Wschodzie zaprosiliśmy na spotkanie z dr. Dariuszem Piotrem Kucharskim – historykiem specjalizującym się w tematyce Kresów, znawcą zagadnień z zakresu państwowości sowieckiej oraz mniejszości etnicznych dawnej Rzeczypospolitej. Podczas spotkania przypomnieliśmy o tzw. operacji polskiej NKWD z czasów Wielkiego Terroru, której 80. rocznica mija w tym roku. Wykład dr. Kucharskiego oparty był na najnowszych ustaleniach badawczych i publikacjach naukowych. Uczestnicy mieli możliwość poznać konsekwencje traktatu ryskiego, represje wobec ludności polskiej na Wschodzie oraz szczegóły antypolskiej operacji NKWD. Poznali też znaczenie dokonań Polaków pozostałych w Rosji po 1921 roku, specyfikę ich działalności, przedsiębiorczość, stopień zamożności, wkład w rozwój terenów, które zamieszkiwali.

Po wykładzie doszło do długiej, gorącej i niezwykle interesującej dyskusji z prelegentem, którego dopytywano o szczegóły dotyczące przebiegu akcji NKWD, o konkretne miejscowości, z których wywożono, mordowano polską ludność, o sposób gospodarowania pozostawionym przez nich mieniem.

W 2017 roku przypominamy o tzw. operacji polskiej NKWD z czasów Wielkiego Terroru, która wymierzona była w ludność polską w Związku Sowieckim i spowodowała śmierć ponad 100 tys. osób. Staraniem Wojewody Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmanna, Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Społecznego Komitetu Upamiętnienia Polaków Żyjących w ZSRS w latach 1921-1939 odsłonięto w krużgankach klasztoru oo. Dominikanów w Poznaniu 24 września br. pierwszą w Polsce tablicę upamiętniającą Polaków prześladowanych i wymordowanych w ZSRS w okresie międzywojennym. Uczestnicy uroczystości i mszy św. w intencji ofiar zbrodni sowieckich otrzymali bezpłatną publikację dr. Dariusza Piotra Kucharskiego wydaną przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu oraz Wydawnictwo Zysk i sp. „Cierpieli i ginęli, gdyż byli Polakami. Polacy w Sowietach w latach 1921-1939. Antypolska operacja NKWD”.

W Warszawie w Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki „Przystanek Historia” w Warszawie 7 sierpnia br. zorganizowano konferencję prasową Prezesa IPN dotyczącą 80. rocznicy „Operacji polskiej” NKWD 1937-1939, natomiast w dniach 28-29 września br. odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa na ten temat w Belwederze.

Spotkanie z dr. Dariuszem Piotrem Kucharskim w CE IPN „Przystanek Historia” w Zielonej Górze wpisuje się w cykl wydarzeń upamiętniających ofiary zbrodni NKWD i upowszechniających wiedzę o historii Polski organizowanych przez Instytut.

Tekst i zdjęcia: Agnieszka Kołodziejska (OBEN IPN Poznań)

do góry