Nawigacja

Konferencje naukowe

Konferencja naukowa „Granice wolności” – Łagów Lubuski, 5-7 września 2019

W roku 1949 miał miejsce okryty niesławą zjazd kompozytorów i krytyków muzycznych w Łagowie Lubuskim, podczas którego przedstawiciele aparatu władzy narzucili polskim twórcom doktrynę socrealizmu. Nie było to pierwsze spotkanie władz komunistycznych ze środowiskami twórców, wcześniej miały miejsce: zjazdy literatów (w Szczecinie), plastyków (w Nieborowie), ludzi teatru (w Oborach) czy architektów (w Warszawie).

Wydarzenia w Łagowie odbiły się szerokim echem w kręgu polskich kompozytorów i muzykologów. Reakcje twórców były zróżnicowane: od okupionych moralnymi dylematami prób przystosowania się po dramatyczne decyzje o emigracji.

W trakcie konferencji naukowej, która odbyła się w dniach 5-7 września 2019 roku, przypomniano zarówno okoliczności wprowadzania socrealizmu do różnych obszarów kultury polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem muzyki, jak również konsekwencje narzucenia twórcom nowych zasad. W tym historycznym miejscu naukowcy omówili też problemy dotyczące tytułowych granic wolności w muzyce, zarówno w okresie socrealistycznej presji i zimnowojennego podziału Europy, jak i w kolejnych dekadach.

Organizatorami konferencji byli: Sekcja Muzykologów Związku Kompozytorów Polskich, Oddziałowe Biuro Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, Instytut Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego. Partnerem Konferencji było Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Program konferencji w załączniku.

do góry