Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające 71. rocznicę rozbicia przez NKWD oddziału podziemia niepodległościowego kpt. Jana Kempińskiego „Błyska” – Odolanów, 22 października 2016

22 października o godz. 17.00 na cmentarzu parafialnym w Odolanowie (pow. Ostrów Wlkp.) odbyły się uroczystości upamiętniające 71. rocznicę rozbicia przez NKWD oddziału podziemia niepodległościowego kpt. Jana Kempińskiego „Błyska”.

Organizatorem wydarzenia, które poprzedziła uroczysta Msza Święta w kościele św. Marcina w Odolanowie, było Stowarzyszenie Narodowo – Patriotyczne im. „Błyska” z Odolanowa. W Apelu Poległych wzięła udział rodzina Jana Kempińskiego oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta, a także przybyli na tę uroczystość przedstawiciele Grup Rekonstrukcji Historycznej z Pleszewa, Ostrowa Wlkp., Krotoszyna oraz Związku Strzeleckiego. Prelekcję historyczną wygłosił Tomasz Cieślak z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Poznaniu, który przybliżył obecnym tło historyczne bitwy oraz zaprezentował najnowsze wyniki badań dot. podziemia niepodległościowego na terenie Wielkopolski. Zaapelował także o przekazywanie wszelkich informacji, które mogą przyczynić się do odnalezienia miejsca spoczynku ciała kpt. Jana Kempińskiego, zamordowanego 21 czerwca 1946 r. w Poznaniu i pochowanego w nieznanym miejscu. Na zakończenie spotkania kibice odpalili 24 race, które mają symbolizować 24 zabitych przez NKWD i KBW pod Odolanowem partyzantów z oddziału „Błyska”.

22 października 1945 r. pod Odolanowem miała miejsce jedna z największych na terenie Wielkopolski potyczek oddziału polskiego podziemia niepodległościowego z NKWD-KBW-UB. W wyniku niespodziewanego ataku sił bezpieczeństwa, oddział WSGO „Warta” kpt. Jana Kempińskiego „Błyska” został rozbity. Zginęło 24 partyzantów. Zostali oni pochowani na pobliskim cmentarzu w Odolanowie. Samemu dowódcy udało się uciec. Został aresztowany w grudniu 1945 r., następnie skazany 4 maja 1946 r. przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Poznaniu na karę śmierci. Wyrok wykonano 21 czerwca 1946 r. w Poznaniu.

do góry