Nawigacja

Akcja edukacyjna „Zapal znicz pamięci”

Koncert zaduszkowy „Pamiętamy...” – Poznań, 3 listopada 2015

We wtorkowy wieczór, 3 listopada 2015 roku, w Teatrze Muzycznym w Poznaniu odbył się trzeci koncert zaduszkowy „Pamiętamy...” poświęcony pamięci ofiar II wojny światowej. Koncert był zwieńczeniem tegorocznej edycji akcji „Zapal Znicz Pamięci”. Był wyrazem hołdu oraz pamięci o polskich patriotach, Ofiarach Gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza, obecnej siedzibie Teatru.

Tym razem zabrzmiało „Misterium Stabat Mater” Włodka Pawlika, jedynego dotąd polskiego laureata Grammy, z 2014 roku. Wraz z Kompozytorem oraz artystami Teatru Muzycznego, na scenie wystąpił zespół wokalny Artis Sonus pod dyrekcją Jacka Sykulskiego.

Wiem, co kryją mury Teatru Muzycznego i z jakiej okazji zagramy. Kontekst jest niezwykły (…). Stabat Mater to jest historia, którą w tych okolicznościach trzeba opowiedzieć – historia walki człowieka w imię ideałów, poświęcenia aż do śmierci. Każde wykonanie „Stabat Mater” jest dla mnie duchowym świętem.
Powiedział Włodek Pawlik w rozmowie z Agatą Szulc-Woźniak (Improwizacja to reakcja! „IKS”, nr 10/2015)

Podczas koncertu podsumowana została siódma edycja akcji społecznej „Zapal znicz pamięci”. W imieniu wszystkich zaangażowanych w projekt głos zabrali: Anna Gruszecka – pomysłodawczyni akcji, dr Agnieszka Łuczak (OPEP IPN Poznań) i Sławek Bajew, inicjator pierwszego rajdu rowewrowego śladami pomordowanych. Na scenie pojawili się także dyrektor Muzeum im. Dzieci Wrzesińskich Sławomir Mazurkiewicz, oraz nauczyciele Tomasz Woźniak z Dopiewa i Maciej Adamski z Trzemeszna.

W imieniu rodzin pomordowanych przez okupanta niemieckiego przemówiła także synowa Leona Prauzińskiego, powstańca wielkopolskiego, artysty plastyka, grafika i malarza zamordowanego w Forcie VII w Poznaniu, Salomea Prauzińska oraz prawnuczka artysty, Magdalena Czarnul.

Po koncercie zapalono znicze pamięci pod tablicą upamiętniającą Ofiary Gestapo, które ucierpiały w budynku Domu Żołnierza.
 
„Zapal znicz pamięci” to wspólny projekt pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia z Poznania, Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Katowic oraz Biur Edukacji Publicznej IPN z tych miast, przy współpracy Muzeum Historii Polski i portalu dzieje.pl. Patronem honorowym akcji jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Patronat honorowy nad koncertem: 
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasz Kamiński
Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak
Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro
 
Organizatorzy: Teatr Muzyczny w Poznaniu, Instytut Pamęci Narodowej Oddział w Poznaniu i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska. 

Partnerzy: Biblioteka Raczyńskich, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Muzeum Historii Polski

Koncert został dofinansowany ze środków Urzędu Miasta Poznania i Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Fot. R. Lak

do góry