Nawigacja

Aktualności

Obchody 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich – Zielona Góra, 30 maja 2020

W sobotę 30 maja 2020 r. w Zielonej Górze odbyły się obchody 60. rocznicy Wydarzeń Zielonogórskich. Obrona Domu Katolickiego była jednym z największych w komunistycznej Polsce wystąpień społeczeństwa w obronie wiary i wolności między rokiem 1956 i 1970.

Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Jarosława Szarka na uroczystościach reprezentował dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr hab. Rafał Reczek.

Obchody rozpoczęły się o godz. 11:00 od złożenia wiązanki kwiatów przy pomniku poświęconym obrońcom Domu Katolickiego na placu Powstańców Wlkp. przy Filharmonii Zielonogórskiej. Wspólną wiązankę złożyli: Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak, Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki, Przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra Piotr Barczak oraz dyrektor IPN Oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek.

Następnie na skwerze przy konkatedrze pw. Świętej Jadwigi Śląskiej odsłonięty został pomnik ks. Kazimierza Michalskiego. Pomnik poświęcił biskup zielonogórsko-gorzowski Tadeusz Lityński wspólnie z biskupem seniorem Stefanem Regmuntem. Uroczystości odsłonięcia dokonali Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak, Prezydent Miasta Zielona Góra Janusz Kubicki, Przewodniczący Rady Miasta Zielona Góra Piotr Barczak, dyrektor IPN Oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek oraz Pani Eugenia Umławska – siostrzenica księdza Michalskiego.

Upamiętnienie powstało dzięki zgodnej współpracy poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, diecezji zielonogórsko-gorzowskiej oraz Urzędu Miasta Zielona Góra. Autorem projektu pomnika i jednocześnie jego twórcą jest znany rzeźbiarz, profesor Karol Badyna z Krakowa. Budowa pomnika została sfinansowana ze środków Instytutu Pamięci Narodowej.

Reprezentujący Prezydenta RP Andrzeja Dudę minister Andrzej Dera odczytał słowa listu skierowanego do uczestników uroczystości:

Zielonogórzanie, broniąc Domu Katolickiego, stanęli w obronie prawdy i godności. Placówka, gdzie duszpasterze umacniali ducha chrześcijańskiego i patriotycznego, stała się redutą wolnej Polski.

Dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej podkreślił natomiast postawę księdza Kazimierza Michalskiego, który po przeżyciu hekatomby II wojny światowej i pobycie w dwóch obozach koncentracyjnych w Dachau i Gusen uważał, że musi dalej nauczać i dziękować za dar życia:

...jego ogromną zasługą jest to, że już w 5 lat po zakończeniu wojny, kiedy państwo podnosiło się z ruin, kiedy komuniści łamali ducha wolności, on stworzył zielonogórzan.

Kwiaty złożono również na grobie ks. Kazimierza Michalskiego, a cała uroczystość zakończyła się mszą świętą w intencji ofiar i uczestników Wydarzeń Zielonogórskich o godz. 12:00 w konkatedrze.

 

W uroczystościach uczestniczyła siostrzenica ks. Michalskiego Eugenia Umławska z rodziną, mieszkańcy miasta oraz lokalni parlamentarzyści.

Transmisję z uroczystości przygotowało Radio Zachód.

Relacja fotograficzna z wydarzenia znaduje się na stronie Gazety Lubuskiej.

do góry