Nawigacja

Aktualności

„Ocalić od zapomnienia”: inauguracja ścieżki edukacyjnej - Grodzisk Wielkopolski, 30 października 2020

Zbliżający się dzień 1 listopada jest dla nas wszystkich momentem wspominania naszych najbliższych, ale również osób ważnych dla historii naszej Ojczyzny. W tych trudnych realiach, kiedy zmagamy się z sytuacją epidemiczną, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu oraz Miasto Grodzisk Wielkopolski przygotowali projekt edukacyjny „Ocalmy od zapomnienia”.

Ścieżka edukacyjna przygotowana w przestrzeni miasta upamiętnia 13 osób, które na przestrzeni wieków budowały dobrobyt miasta i Ojczyzny. Niektóre postaci to organicznicy, którzy czynili starania, by Polska w okresie zaborów odzyskała niepodległość, a w czasie próby stanęli do walki w Powstaniu Wielkopolskim, by po jego zakończeniu budować odradzającą się Polskę. Te wybitne osoby, to m.in. duchowni, urzędnicy, społecznicy, przedsiębiorcy, lekarze, wszyscy, którym bliski był los Ojczyzny i miejsca, w którym przyszło im żyć.

W piątkowe popołudnie 30 października, niestety nie tak jak planowaliśmy, lecz w bardzo wąskim gronie burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan wraz z dyrektorem IPN w Poznaniu dr. hab. Rafałem Reczkiem, Marcinem Brudło zastępcą burmistrza oraz przewodniczącym Rady Miejskiej Józefem Gawronem i Romanem Tulińskim zainaugurowali plenerową ścieżkę edukacyjną, dzięki której wybrane postaci z historii Polski oraz miasta i regionu powróciły na ulice.

do góry