Nawigacja

Aktualności

Operacja „Tannenberg”. Zbrodnie Einsatzgruppen w Polsce w 1939 r. Geneza, mechanizm zbrodni, ofiary… Kara?” – szkolenie online dla nauczycieli – 18 stycznia 2021

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu zaprasza nauczycieli, regionalistów, historyków, członków stowarzyszeń kultywujących pamięć o polskich ofiarach II wojny światowej na szkolenie „Operacja Tannenberg. Zbrodnie Einsatzgruppen w Polsce w 1939 r. Geneza, mechanizm zbrodni, ofiary… Kara?”, które odbędzie się za pośrednictwem platformy MS Teams 18 stycznia 2021 r. (poniedziałek) w godzinach 17.00-19.30 (wliczone są przerwy).

Spotkanie będzie nagrywane w „Przystanku Historia” IPN Poznań. Poprowadzi je pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu Tomasz Cieślak. Liczba miejsc jest ograniczona. O zakwalifikowaniu się lub nie na szkolenie poinformujemy Państwa mailowo.

Zakwalifikowani uczestnicy otrzymają przed szkoleniem link do spotkania na platformie MS Teams (aplikację warto przed szkoleniem zainstalować na komputerze). Niezbędnym wymogiem uczestnictwa jest sprawny internet oraz możliwość uruchomienia kamerki w komputerze. Szkolenie nie będzie nagrywane!

Szkolenie będzie przeprowadzone w oparciu o prezentację najnowszej infografiki Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu „Operacja Tannenberg”. Będzie to premiera tego materiału edukacyjnego.

Spotkanie podzielone będzie na pięć części:

  • III Rzesza Niemiecka – geneza zbrodni
  • Awangarda nazistowskich zbrodniarzy w akcji
  • „Armia terroru” – oddziały zawodowych morderców
  • Mechanizm zbrodni
  • Zbrodnia bez kary

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymają dostęp online do infografiki, bibliografii i innych materiałów dotyczących tej tematyki, a zainteresowani – zaświadczenia uczestnictwa w szkoleniu wystawione przez IPN Poznań.

Zgłoszenia do udziału w szkoleniu przyjmujemy do 18 stycznia 2021 r. na adres e-mail: monika.podobinska@ipn.gov.pl.

Operacja Tannenberg przeprowadzona w 1939 r. w Polsce przez niemieckie grupy operacyjne Einsatzgruppen była pierwszą zaplanowaną na masową skalę operacją eksterminacyjną w okresie II wojny światowej. Jej celem było wyeliminowanie polskich warstw przywódczych, w większości wpisanych przed wojną na tzw. listy proskrypcyjne. Do końca 1939 r. Niemcy na terenach okupowanych przez III Rzeszę zamordowali około 55 000 polskich obywateli, głównie Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląskich, członków Polskiego Związku Zachodniego, nauczycieli, księży, urzędników, ziemian i chłopów. Prezentowana podczas szkolenia infografika w przejrzysty sposób przedstawia etap przygotowań do operacji, jej zbrodnicze założenia, przebieg, wyjątkowy charakter, formowanie i skład Einsatzgruppen oraz miejsca masowych zbrodni dokonanych przez Niemców w 1939 r.

do góry