Nawigacja

Aktualności

Mobilna gra miejska w aplikacji Action Track „Poznański Czerwiec 1956”

66 lat temu poznańskie ulice były świadkiem buntu, który przeszedł do historii pod nazwą Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Zdesperowani pracownicy Zakładów im. Hipolita Cegielskiego postanowili zaprotestować przeciwko złym warunkom ekonomicznym, wyzyskowi, złej organizacji pracy, a także nadużyciom władzy komunistycznej. Do ich protestu przyłączyli się inni mieszkańcy Poznania, tłum zebrany w centrum miasta liczył nawet sto tysięcy ludzi. Manifestanci oprócz poprawy warunków życia, żądali także zmniejszenia opresyjności państwa, uniezależnienia Polski od wpływów sowieckich, zaprzestania walki z Kościołem Katolickim. Władza komunistyczna postanowiła rozprawić się z buntownikami wysyłając naprzeciw nim czołgi – doszło do dramatycznych wydarzeń, padli ranni i zabici, wielu protestujących była szykanowanych przez organy bezpieczeństwa państwa PRL.

Poznański Czerwiec przyczynił się do zmian politycznych zwanych Polskim Październikiem, odbił się szerokim echem w kraju i na świecie. Przez wiele lat celowo spychany w obszar niepamięci, pierwszy raz godnie uczczony dopiero w 1981 roku podczas „Karnawału Solidarności”. Dziś, w wolnej Polce stał się niekwestionowanym ogniwem pamięci o antykomunistycznym oporu społeczeństwa polskiego.

Zapraszamy młodzież oraz osoby dorosłe do udziału w grze terenowej „Poznański Czerwiec 1956 po 65 latach”. Podczas rozgrywki gracz odwiedzi miejsca związane z poznańskim buntem – niektóre z nich mogą na pierwszy rzut oka nie kojarzyć się z tym wydarzeniem. W trakcie gry gracz będzie wykonywał różnego rodzaju zadania, pojawiające się na ekranie smartfonu.

Grę można rozegrać we własnym zakresie, istnieje także możliwość zorganizowania spotkania wraz z rozgrywką w Przystanku Historia IPN przy ulicy Dąbrowskiego 29 dla grup młodzieży, organizacji harcerskich czy szkół. W tym celu prosimy o kontakt z koordynatorem gry:

Witold Sobócki
Tel. 61 835 69 64
E-mail: witold.sobocki@ipn.gov.pl

Aby zagrać w grę w trybie terenowym (GPS), należy mieć naładowany telefon z:

 • systemem iOS (w wersji 8.0 i wyższej) albo Android ( w wersji 4.2 i wyższej),
 • uruchomioną funkcją GPS,
 • zainstalowaną darmową aplikacją Action Track (niebieskie logo, dostępną w Google Play i AppStore),
 • mobilnym dostępem do Internetu i włączoną usługą lokalizacji.

Gra rozpoczyna się przed Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 (Poznańskie Krzyże) przy placu Mickiewicza w Poznaniu.

Po uruchomieniu aplikacji zeskanuj kod QR (dołączenia do gry).

 • Gdy zobaczysz ikonkę gry – kliknij POBIERZ.
 • Gdy gra załaduje się w 100%, kliknij ZACZNIJ TERAZ.
 • W miejscu, gdzie jest pytanie KIM JESTEŚ?, wpisz swój nick i zaakceptuj przez OK.
 • W kolejnych punktach będzie konieczna akceptacja regulaminu.
 • Dalej gra prowadzi automatycznie.
 • Aby ulepszyć nawigację GPS, wykonaj dłonią, w której  trzymasz telefon, kilka obrotów w kształcie cyfry 8.
 • Linia, którą widać na ekranie, wskazuje kierunek drogi oraz odległości w metrach do kolejnego punktu na trasie gry.
 • Po dotarciu do danego punktu, na ekranie pokażą się kolejne informacje i zadania do wykonania. Ważne: Czytaj uważnie informacje i zadania. Nie pomiń kliknięcia w ikonkę z hasłem KONTYNUUJ.
 • Jeżeli linia pokazuje konieczność cofnięcia się, oznacza to, że jeden z punktów został ominięty i trzeba wrócić, aż na ekranie pokaże się zadanie.
do góry