Nawigacja

Aktualności

Uroczyste obchody 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca '56 – Poznań, 28 czerwca 2021

W czwartek 28 czerwca 1956 roku, o godz. 6.30, uruchomiono główną syrenę w Zakładach im. Józefa Stalina Poznań (ZISPO – ówczesna nazwa Zakładów Przemysłu Metalowego Hipolita Cegielskiego). Dla zgromadzonych w nich robotników – niezadowolonych ze swojej sytuacji bytowej, rozczarowanych pogarszającymi się warunkami pracy i ignorowaniem ich żądań przez władze – był to sygnał do rozpoczęcia manifestacji. W milczeniu wyszli z zakładów i skierowali pochód do centrum Poznania, w stronę siedzib władzy – Miejskiej Rady Narodowej (MRN) i Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (KW PZPR), aby w ten sposób zmusić ją do konkretnych rozmów i nakłonić do ustępstw na rzecz polepszenia warunków pracy i życia. „Na czele pochodu Cegielskiego szły kobiety pracujące na kamieniu przy szlifowaniu ręcznym pudeł wagonów. Obdarte, wychudzone, w wykoślawionych drewniakach – wyglądały jak prawdziwe katorżnice. Za nimi pracownicy montażu i spawacze. Szliśmy spokojnie, bez żadnych okrzyków” – wspominał jeden z uczestników. Tak rozpoczął się bunt robotników i mieszkańców Poznania, spowodowany przede wszystkim złymi warunkami życia, będącymi wynikiem realizacji planu sześcioletniego.

  • Złożeniem kwiatów o godz. 6:00 rano pod tablicą pamiątkową Fabryki Pojazdów Szynowych – dawna W3 rozpoczęły się tegoroczne uroczystości związane z uczczeniem pamięci bohaterów Powstania Poznańskiego Czerwca '56.

Pamięć uczestników zrywu, którzy jako pierwsi upomnieli się o Boga, wolność i chleb uczczono również w pozostałych miejscach, m.in.

  • pod tablicą upamiętniającą poległych studentów na Politechnice Poznańskiej
  • pod tablicą pamiątkową ZNTK przy ulicy Roboczej
  • na terenie dawnej zajezdni MPK przy ulicy Gajowej
  • na Skwerze Trzech Tramwajarek, pod Pomnikiem Poległych w Powstaniu Poznańskim oraz przy gmachu Komendy Wojewódzkiej Policji na ulicy Kochanowskiego

  • przy Bramie Głównej Zakładów Cegielskiego.
  • Główne obchody zaplanowano na Placu Adama Mickiewicza.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor poznańskiego oddziału dr hab. Rafał Reczek.

do góry