Nawigacja

Aktualności

Przywrócili pamięć o więźniarkach z obozu koncentracyjnego w Ravensbrück – filii w Neubrandenburgu – Licheń, 28 sierpnia 2021

Przedstawiciele Stowarzyszenia Forum Pamięci Niegosławice upamiętnili polskie więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, które były więzione w filii w Neubrandenburgu.

W Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski odbyło się uroczyste upamiętnienie więźniarek. Mszy św. przed cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej przewodniczył ks. Janusz Kumala MIC, kustosz licheńskiego sanktuarium, który podczas homilii przypomniał tragiczną historię KL Ravensbrück.

Kilkuletnia Halina Wożgin widziała swoją mamę Marię Ratajczak po raz ostatni w czasie II wojny światowej, kiedy kobieta została zaaresztowana przez Niemców. Rodzina przez lata starała się ustalić, co się stało. Po latach wnuk pani Haliny Wożgin, Arkadiusz Szlachetko obiecał, że odnajdzie swoją prababcię i obietnicy dotrzymał. Maria Ratajczak trafiła do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück – filii w Neubrandenburgu.

Kobiety osadzone w obozie koncentracyjnym w Neubrandenburgu, pracując w zakładach zbrojeniowych, umierały z przepracowania, głodu oraz wielu chorób. Przez lata powojenne aż do 2017 roku miejsce to było nieznane, zapomniane. Dopiero determinacja Arkadiusza Szlachetki zwieńczyła tę okrutną historię. Jak sam mówił: „Poszukując śladów mojej prababci Marii Ratajczak, odnaleziono dokumenty w Lund w Szwecji, które pozwoliły ustalić tożsamość kobiet, by mogiła przestała być bezimienną”. 8 marca 2018 r. na bezimiennej dotąd mogile została odsłonięta tablica z nazwiskami więźniarek. Maria Ratajczak otrzymała numer obozowy 81182, zmarła 14 kwietnia 1945 r.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli na teren licheńskiej Golgoty, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca 45 więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück – filii w Neubrandenburgu, Polek spoczywających w zbiorowej mogile, zmarłych w latach 1944-1945. Naszą powinnością jest pamięć i zobowiązanie, by echo ich głosów nigdy nie zamilkło.

Tablicę w licheńskim sanktuarium odsłonili Halina Wożgin, córka więźniarki Marii Ratajczak i dr hab. Rafał Reczek, dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, a miejsce pamięci poświęcił ks. Janusz Kumala MIC. Młodzież z gminy Niegosławice odczytała nazwiska 45 polskich więźniarek niemieckiego obozu koncentracyjnego. Na zakończenie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą.

do góry