Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte – 1 września 2021

1 września złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 roku stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji. Uroczystości odbyły się w 48 miejscowościach w całej Polsce.

Instytut Pamięci Narodowej w 82. rocznicę wybuchu II wojny światowej oddał hołd polskim żołnierzom, którym jako pierwszym przyszło walczyć z nazistowskim najeźdźcą. Od 1 do 7 września 1939 roku bronili się, mimo osamotnienia i przeważających sił wroga. Trudno się dziwić, że Westerplatte urosło do rangi symbolu.

Z tej okazji udaliśmy się na rozsiane po całej Polsce groby obrońców Westerplatte.

Dyrektor oddziału IPN w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek oraz naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Wojciech Chałupka wraz z dyrektorem Łukaszem Krysztofiakiem z Wydziału Polityki Społecznej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i przedstawicielami 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej kpt. Markiem Jasińskim i mł. chor. Tomaszem Borowskim zapalili znicze i złożyli wiązankę kwiatów na znajdującym się na cmentarzu komunalnym „Junikowo” w Poznaniu grobie kmdr. ppor. Zdzisława Kręglewskiego – obrońcy Westerplatte, odznaczonego orderem wojennym Virtuti Militari.

Zdzisław Kręglewski (ur. 15 września 1912 roku w Skokach, zm. 31 lipca 1987 roku w Poznaniu) – komandor podporucznik Wojska Polskiego II RP, obrońca Westerplatte, odznaczony orderem wojennym Virtuti Militarisłużbę oficera rozpoczął w 69 Pułku Piechoty w Gnieźnie jako dowódca plutonu, 4 sierpnia 1939 został przeniesiony na Westerplatte, gdzie objął dowództwo placówki „Przystań”. Placówka ta miała za zadanie blokowanie przejścia przez kanał od strony południowo-zachodniej, istniała do ostatniego dnia obrony i nie została zdobyta przez Niemców.

do góry