Nawigacja

Aktualności

Wartheland. Dzieje zbrodni

Nakładem Instytutu Pamięci Narodowej ukazał się blisko czterystustronicowy album monograficzny „Wartheland. Dzieje zbrodni” autorstwa dr. Adama Pleskaczyńskiego z OBBH w Poznaniu.

Jest to pierwsza tego typu publikacja, w której zaprezentowano ponad tysiąc archiwalnych fotografii spośród siedmiu tysięcy, które udało się zebrać podczas ponad dwuletnich prac nad książką. W większości są to zdjęcia dotąd niepublikowane lub publikowane w bardzo ograniczonym zasięgu. Zasadniczym celem publikacji jest upowszechnienie wiedzy o funkcjonowaniu na terenie Wielkopolski i ziemi łódzkiej „wzorcowego okręgu Rzeszy”, w którym prowadzona była najbardziej rasistowska i bezwzględna polityka narodowościowa spośród wszystkich obszarów bezpośrednio wcielonych do Niemiec.

Książka składa się z ośmiu rozdziałów, w których za pomocą obszernych opisów i komentarzy opisano dzieje Kraju Warty z perspektywy ludności polskiej, niemieckiej i żydowskiej. I choć w publikacji umieszczono wiele obrazów przedstawiających eksterminację, terror i prześladowania, to również całkiem sporo zdjęć pochodzących z oficjalnych niemieckich instytucji propagandowych. Jak napisał dr Bogumił Rudawski w swojej recenzji: „Na uwagę zasługuje również sposób omówienia fotografii. Siłą rzeczy, większa część zdjęć jest proweniencji niemieckiej i ma charakter propagandowy. Autorowi udało się trafnie wychwycić przekłamania towarzyszące tym zdjęciom i odpowiednio je skomentować. Jest to o tyle istotne, iż właściwa interpretacja fotografii umożliwia skonfrontowanie propagandowych intencji twórców z rzeczywistością. Przejmujące i wstrząsające zdjęcia różnych egzekucji są najlepszym świadectwem brutalnego terroru rozpętanego w Kraju Warty. Terroru, który był maskowany niezliczonymi wydarzeniami, imprezami etc. przeznaczonymi dla Niemców. W albumie doskonale widać odrębność tych „światów”, które koegzystowały w Kraju Warty”.

Oficjalna premiera książki w Poznaniu zorganizowana zostanie 26 października 2021 r. w Centrum Kultury Zamek, w pomieszczeniach użytkowanych podczas wojny przez namiestnika Rzeszy Arthura Greisera. Towarzyszyć jej będzie duża wystawa plenerowa. Promocyjne spotkania odbędą się również w Warszawie, Gdańsku, Łodzi (na terenie muzeum martyrologicznego na Radogoszczu) oraz Chełmnie (na terenie Muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof).

Publikację można zakupić w naszej księgarni internetowej ipn.poczytaj.pl.

do góry