Nawigacja

Aktualności

10. Bieg im. o. Józefa Jońca SP – Poznań, 24 września 2021

W piątek 24 września 2021 r. na poznańskim Piątkowie odbędzie się 10. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP. Impreza zawsze przyciąga zarówno tych, którzy biegają systematycznie od lat, jak i początkujących biegaczy w każdym wieku. Organizatorzy wydarzenia, Zespół Szkół Zakonu Pijarów i Poznański Oddział Stowarzyszenia Parafiada, po raz kolejny zaprosili do uczestnictwa dzieci i młodzież szkolną, zawodników klubów sportowych, a także dorosłych biegaczy. Do rywalizacji stanie 1500 uczestników, w tym ponad 1250 uczniów, reprezentantów około 70 szkół. Bieg miał odbyć się tradycyjnie w kwietniu 2020 r. Z powodu epidemii został odwołany i dlatego organizatorzy po długiej przerwie zapraszają we wrześniu.

W ramach imprezy odbędzie się czternaście biegów dla dzieci i młodzieży na różnych dystansach dla poszczególnych kategorii wiekowych. Najdłuższy, bieg główny, w kategorii open odbędzie się na dystansie 3 kilometrów. W sztafecie rodzinnej 3 x 500 m wystartują rodzice z dziećmi.

Impreza, organizowana cyklicznie od 2011 r., służy przede wszystkim popularyzacji biegania, zarówno wśród dzieci i młodzieży, jak i wśród dorosłych. Patronem wydarzenia jest ojciec Józef Joniec SP, pijar, który zginął w katastrofie smoleńskiej, człowiek zasłużony dla promocji sportu oraz wychowania dzieci i młodzieży poprzez ruch.

Bieg kontynuuje jego dzieło – ów założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Parafiada zainicjował wyjątkowy program edukacyjny: ruch „Parafiada” promuje wychowanie młodego pokolenia poprzez wiarę, kulturę i sport. Ojciec Joniec organizował Międzynarodowe Parafiady Dzieci i Młodzieży, w których od ponad 30 lat corocznie bierze udział blisko 2 tys. młodych ludzi, nauczycieli, wychowawców, sędziów sportowych, duszpasterzy i wolontariuszy. Był ponadto członkiem Komisji Polonijnej oraz Komisji Fair Play przy Polskim Komitecie Olimpijskim. Uczestniczył również w działaniach Federacji Sportu dla Wszystkich. Z jego inicjatywy powstał także projekt „Katyń… ocalić od zapomnienia”, mający na celu upamiętnienie polskich oficerów zamordowanych w Katyniu. Zaangażowanie w upamiętnienie Ofiar Zbrodni Katyńskiej zaprowadziło o. Józefa na pokład samolotu, który w 2010 r. rozbił się pod Smoleńskiem.

10. Poznański Bieg im. o. Józefa Jońca SP jest imprezą otwartą i odbędzie się na terenie osiedla Jana III Sobieskiego. Centrum zawodów, start i meta zlokalizowane będą na boisku szkolnym organizatora. Zawody rozpoczną się o godz. 10.00. Na każdego biegacza na mecie będzie czekał specjalnie przygotowany, tłoczony medal, puchary i nagrody rzeczowe otrzymają najlepsi zawodnicy we wszystkich kategoriach. Zgłoszenia elektroniczne do biegów organizator przyjmuje do 17 września lub do momentu osiągnięcia limitu uczestników. Szczegółowe informacje oraz formularz rejestracyjny dostępne są na stronie internetowej biegu www.bieg-jonca.pl.

Bieg Jońca organizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada z Warszawy, dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, z budżetu Miasta Poznania, ze wsparciem Dużego Sponsora PKO BP.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Arcybiskup Metropolita Poznański, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Wojewoda Wielkopolski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Prezydent Miasta Poznania, Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów, Prezes IPN.

Patronat medialny: TVP 3 POZNAŃ, Radio Emaus, Radio Poznań, Misyjne.pl.

do góry