Nawigacja

Aktualności

IV Lubuski Turniej Historyczny SZARE SZEREGI

Oddziałowe Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie i Poznaniu zapraszają do udziału w IV Lubuskim Turnieju Historycznym SZARE SZEREGI. Jest to specyficzna forma rywalizacji. Liczy się nie tylko wiedza, ale także szybkie myślenie, kreatywność, a także co bardzo istotne współpraca w zespole. Turniej to nie tylko walka o zdobycie zaszczytnego tytułu Mistrza Turnieju. To również zabawa oraz możliwość sprawdzenia swojej wiedzy i umiejętności.

W załączeniu przesyłamy zasady uczestnictwa w turnieju oraz formularz zgłoszenia. Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 grudnia 2021 r. włącznie (wszelkie dane adresowe zostały podane w regulaminie). Do końca stycznia 2022 r. rozesłane zostaną materiały. Podobnie jak w latach ubiegłych przesyłamy listę zagadnień, a zgłoszonym uczestnikom prześlemy na adres szkoły i nauczyciela materiały, na podstawie których zostaną przygotowane zadania turniejowe. W turnieju mogą brać udział uczniowie klas VI-VIII szkół podstawowych z województwa lubuskiego. Udział w turnieju jest drużynowy – każda drużyna musi liczyć trzy osoby, a każda szkoła może wystawić jedną drużynę. Ilość drużyn biorących udział w turnieju jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Turniej odbędzie się 28 kwietnia 2021 r. w Zielonej Górze. Jego forma będzie zależna od sytuacji epidemicznej w kraju. O zmianach będziemy informować na bieżąco. Przy decyzji o przeprowadzeniu turnieju on-line prześlemy Państwu aneks do regulaminu.

W tegorocznym turnieju pragniemy przybliżyć uczniom kilka wątków. W ramach poznawania historii Szarych Szeregów, skupimy się na roku 1942, w którym nastąpiła kluczowa reorganizacja i powstanie trzech grup wiekowych. To również rok najbardziej spektakularnych akcji małego sabotażu oraz powstania i rozpropagowania Znaku Polski Walczącej. Rok 1942 to również ważny czas dla Polaków więzionych na terenie ZSRR – ponad stu tysiącom udało się wydostać z „piekła na ziemi” razem z Armią Andersa. Przyjrzymy się temu wydarzeniu badając zarówno przyczyny, jak i skutki. Chcieliśmy zwrócić także uwagę uczniów na zbyt często zapominane zaangażowanie niesamowicie dzielnych i ofiarnych kobiet w służbie Armii Krajowej.

Pretekstem jest tu 80. rocznica wykonanego wyroku śmierci na Helenie Marusarzównie, kurierce AK. Wspomnimy tu jednak również inne postacie, a także ogólnie charakter tej służby. W 2022 r. minie również 80 lat od tragicznej śmierci Stefanii Wilczyńskiej i Janusza Korczaka oraz ich wychowanków z Domu Sierot w Getcie Warszawskim. W tegorocznym turnieju przybliżymy uczniom nie tylko okoliczności ich śmierci, ale również ich życie, idee i zaangażowanie. Zapraszamy do udziału!

Uwaga! ponieważ prowadzimy rekrutację na dwa turnieje prosimy zaznaczyć, na który Państwo zgłaszają uczniów, szczególnie jeśli ksero / wydruk / skan / fax formularza nie są wyraźne. To nam usprawni pracę. Z góry dziękujemy!

Kontakt:

dr Zofia Fenrych, 91 312 94 08, zofia.fenrych@ipn.gov.pl

do góry