Nawigacja

Aktualności

Prezentacja wystawy „Pokolenie Baczyńskiego” – Poznań, 19 listopada-3 grudnia 2021

Przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN wystawa „Pokolenie Baczyńskiego” będzie prezentowana od 19 listopada do 3 grudnia 2021 r. na pl. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Przedstawia ona wybitne postacie urodzone na początku dwudziestolecia międzywojennego. Ogólnopolska ekspozycja została stworzona z okazji 100. rocznicy urodzin poety oraz ustanowienia przez Sejm RP 2021 r. rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W części ogólnopolskiej zaprezentowane zostały postacie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Karola Wojtyły, Anieli Dziewulskiej-Łosiowej oraz Reginy Pleśniewicz.

W części regionalnej zaprezentowano trzy postacie związane z Wielkopolską, wpisujące się w „Pokolenie Baczyńskiego”, których plany i marzenia na dorosłe życie legły w gruzach razem z wybuchem II wojny światowej. Pierwszą osobą przedstawioną na wystawie jest Irena Bobowska, poetka i działaczka konspiracyjna WOZZ (Wojskowej Organizacji Ziem Zachodnich), inicjatorka podziemnej gazetki „Pobudka”, która po aresztowaniu przez Niemców została osadzona w Forcie VII w Poznaniu, a następnie w więzieniu we Wronkach. Skazana za działalność konspiracyjną na karę śmierci, wykonaną we wrześniu 1942 r. w berlińskim więzieniu Plötzensee.

Kolejną bohaterką tej wystawy jest siostra Ireny, Teodora Bobowska-Wieluńska, uczestniczka Powstania Warszawskiego. Po kapitulacji powstania trafiła do obozów jenieckich, docelowo przebywała w Stalagu VI C w Oberlangen, wyzwolonym w kwietniu 1945 r. przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka. Późniejszy los Teodory skierował ją do służby w kompanii transportowej w 2 Korpusie gen. Władysława Andersa. Po wojnie mieszkała w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych.

Trzecią postacią z regionu przedstawioną na wystawie jest Jarogniew Wojciechowski, najmłodszy z Poznańskiej Piątki – wychowanków Oratorium Salezjańskiego w Poznaniu. Zaprzysiężony pod ps. „Ryszard” do Narodowej Organizacji Bojowej (NOB), organizował jej grupy w powiecie wrzesińskim i kolportował tam pismo „Polska Narodowa”. Aresztowany przez Niemców 22 września 1940 r. i osadzony w Forcie VII, w więzieniu we Wronkach, a następnie w Berlinie-Spandau i Zwickau. Skazany na karę śmierci za zdradę stanu w 1942 r. Beatyfikowany przez Jana Pawła II 13 czerwca 1999 r.

do góry