Nawigacja

Aktualności

Akademia dla historyka – konferencja inaugurująca projekt IPN-CDN w Pile – Poznań, 20 listopada 2021

Akademia dla Historyka to wspólne przedsięwzięcie Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu oraz Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile realizowane w roku szkolnym 2021/2022 skierowane do nauczycieli z tego regionu.

W sobotę 20 listopada w Przystanku Historia – Centrum Edukacyjnym IPN w Poznaniu odbyła się konferencja edukacyjna inaugurująca cykl spotkań. Zebranych nauczycieli powitała Naczelnik OBEN Marta Szczesiak-Ślusarek, która przedstawiła plan konferencji oraz opowiedziała o działaniach Centrum Edukacyjnego IPN i wiodących akcjach edukacyjno-społecznych realizowanych przez zespół OBEN. Metodyk Marzena Teterus, inicjatorka i koordynatorka projektu z ramienia CDN w Pile, przedstawiła schemat planowanych w ramach projektu spotkań z udziałem historyków.

Tematyka konferencji koncentrowała się m.in. na działaniach edukacyjnych i propozycjach poznańskiego OBEN związanych z obchodami najważniejszych rocznic historycznych: 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, 80. rocznicy powstania AK. W związku z ustanowieniem daty 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego pracownicy OBEN przedstawili szereg materiałów edukacyjnych, również w wersji do pobrania w pdf., które mogą posłużyć w omawianiu tego tematu z uczniami w różnorodnych warunkach nauczania.

Witold Sobócki z OBEN opowiedział o wykorzystaniu aplikacji Action Track w edukacji historycznej m.in. na przykładzie gry „Przerwany karnawał. Stan wojenny w Poznaniu”, którą nauczyciele mogli przetestować podczas wizyty w Przystanku Historia. Julia Kilanowska przedstawiła ofertę lekcji online z elementami escape room o stanie wojennym, jak również propozycję zajęć na ferie zimowe (warsztaty o szyfrowaniu dot. Enigmy) i zajęć dla najmłodszych. Dr Izabella Kopczyńska przedstawiła stronę internetową edukacja.ipn.gov.pl i jej bogatą treść w formie materiałów edukacyjnych stworzonych przez OBEN IPN w Poznaniu, jak również pozostałe Oddziały IPN. Omówione zostały także wiodące projekty i konkursy IPN realizowane przez uczniów m.in. pod kierunkiem zebranych w Przystanku nauczycieli. Zainteresowanie uczestników wzbudziły różnorodne formy działań edukacyjnych wykorzystujących nowoczesne technologie. Zaprezentowany został m.in. najnowszy film z cyklu „Bohaterowie Niepodległości”. Konferencji towarzyszyła wymiana doświadczeń w kwestii pracy z uczniami w zmiennych warunkach.

Uczestnicy otrzymali pakiety edukacyjne. W konferencji uczestniczył również Mirosław Dzieniszewski, przedstawiciel Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty, Dyrektor Delegatury Kuratorium w Pile.

do góry