Nawigacja

Aktualności

Szkolenie dla nauczycieli „Polacy w niemieckich obozach koncentracyjnych i obozach zagłady poza granicami okupowanego kraju”: KL Gusen – niemiecki obóz zagłady dla polskiej inteligencji – 16 grudnia 2021

  • Fot. KL Gusen w 1940 r. Źródło: Bundesarchives.
    Fot. KL Gusen w 1940 r. Źródło: Bundesarchives.

16 grudnia 2021 r. o godz. 17:00 Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu zaprasza zainteresowanych nauczycieli z terenu całego kraju do udziału w cyklu pięciu szkoleń dotyczących losów Polaków osadzonych w niemieckich obozach koncentracyjnych zlokalizowanych poza granicami okupowanego kraju, głównie na terenie Górnej Austrii i Niemiec. Celem cyklu jest przybliżenie uczestnikom specyfiki funkcjonowania tych obozów oraz przybliżenie losów osadzonych w nich polskich obywateli.

Pierwsze seminarium dotyczyć będzie historii KL Gusen. Był to obóz założony w 1940 roku przez Niemców na terenie Górnej Austrii, w okolicach kamieniołomu Gusen. Głównym celem funkcjonowania obozu była eksterminacja więźniów, w pierwszym okresie głównie przedstawicieli polskiej inteligencji, poprzez katorżniczą pracę w tamtejszym kamieniołomie. W związku z bardzo trudnymi warunkami, jakie tam panowały, obóz ten nazywa się obozem zagłady polskiej inteligencji. Według różnych szacunków zginęło w nim od 27-35 tys. polskich obywateli.

Podczas szkolenia przybliżymy wszystkie fazy funkcjonowania KL Gusen, jego specyfikę (był to obok KL Mauthausen jedyny obóz zaliczany do najcięższej III kategorii) oraz opowiemy o losach przetrzymywanych w nim Polaków. Nie zapomnimy także o katach, którzy wykazali się niewyobrażalnym okrucieństwem w stosunku do więźniów.

W ramach cyklu odbędą się jeszcze cztery szkolenia:

  • „Króliki” z KL Ravensbrück.
  • Zamek Śmierci Hartheim.
  • „Człowiek w poszukiwaniu sensu”. Życie po obozowym wyzwoleniu.
  • KL Dachau – obóz wzorcowy.

Szkolenie poprowadzi Tomasz Cieślak, politolog i historyk, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu zajmujący się m.in. tematyką niemieckich obozów koncentracyjnych zlokalizowanych na terenie Górnej Austrii.

Spotkanie odbędzie się online na platformie Teams. Liczba miejsc ograniczona.

Zgłoszenia do 16 grudnia 2021 r. do godz. 12.00 prosimy kierować na adres: tomasz.cieslak@ipn.gov.pl.

Spotkanie transmitowane będzie z „Przystanku Historia” – Centrum Edukacyjnego IPN w Poznaniu.

do góry