Nawigacja

Aktualności

Uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego – Zielona Góra, 17 grudnia 2021

17 grudnia 2021 r. w Zielonej Górze, z inicjatywy lubuskiego oddziału Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i przy udziale dyrektora poznańskiego Oddziału IPN dr. hab. Rafała Reczka, zainaugurowano uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Tegoroczne obchody mają szczególny charakter w związku z ustanowieniem przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, który przypada 27 grudnia.

Zgromadzeni goście i mieszkańcy o godzinie 10:00 wzięli najpierw udział w uroczystej mszy świętej w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył bp Paweł Socha. Następnie uczestnicy wydarzenia skierowali się pod pomnik Dobosza Powstania Wielkopolskiego zlokalizowany na placu Powstańców Wielkopolskich, gdzie odśpiewano wspólnie hymn. Uroczystość poprowadził prezes Zarządu Oddziału Lubuskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego - Kamil Hypki, który przywitał zaproszonych gości i opowiedział o okolicznościach związanych z ustanowieniem nowego święta państwowego w postaci Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Następnie oddał głos dyrektorowi poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej - dr. hab. Rafałowi Reczkowi. Po oficjalnych wypowiedziach odbył się występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Zielonej Górze. Zwieńczeniem spotkania było złożenie wieńców i zapalenie zniczy oraz wspólne odśpiewanie Roty przez gromadzonych.

Uroczystości będą miały swój dalszy przebieg 27 grudnia. Wtedy osoby zaangażowane w kultywowanie pamięci o bohaterach Powstania Wielkopolskiego spotkają się o godzinie 12:00 na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze, gdzie jest pomnik poświęcony powstańcom pochowanym na zielonogórskiej nekropoli. Następnie uczestnicy udadzą się do Wiechlic koło Szprotawy i tam również oddadzą hołd uczestnikom zwycięskiego zrywu z lat 1918-1919.

do góry