Nawigacja

Aktualności

Widowisko muzyczne „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” – Poznań, 27 grudnia 2021

Stworzone we współpracy z poznańskim oddziałem IPN widowisko koncertowe „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” odbędzie się 27 grudnia o godz. 21:00 w kolejowej hali i będzie transmitowane w TVP 1.

Na scenie zobaczymy między innymi: Stanisława Soykę, Halinę Mlynkovą, zespół Luxtorpeda, Martę Burdynowicz, Annę Lasotę, zespół Dagadana, Michała Kowalonka i Janusza Radka. Ponadto w widowisku udział wezmą Poznański Chór Chłopięcy pod dyrekcją Jacka Sykulskiego oraz Orkiestra Teatru Wielkiego im. S. Moniuszki w Poznaniu.

Widowisko koncertowe „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” składa się z kilku warstw i łączy historię ze współczesnością. Opowieść poprzez piosenki z epoki, przeplatane przebojami współczesnymi dopełni część historyczna, tocząca się równolegle zarówno w warstwie obrazowej, jak i narracji filmowej świadków epoki. Skupiona będzie przede wszystkim na ogólnopolskich owocach zwycięstwa Wielkopolan sprzed ponad 100 lat i jego wpływie na późniejsze losy Polski.

„Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” to również połączenie muzyki z najnowocześniejszymi technologiami video-mappingu i działaniami live-act. Siłę widowiska stanowi jego aspekt artystyczny - oparty na nowoczesnej oprawie muzycznej utworów, zaaranżowanych przez wybitnych kompozytorów, a także zastosowane techniki sceniczne oraz technologie przekazu telewizyjnego.

Honorowy patronat nad widowiskiem objęli: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.

Partnerami widowiska są Muzeum Narodowe w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu i Fundacja Zakłady Kórnickie.

W komitecie honorowym zasiedli: Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński i Tadeusz Musiał, Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919.

Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa” na lata 2017-2022. Widowisko odbywa się w ramach projektu „Chwała i zwycięstwo! Powstanie Wielkopolskie 1918-1919”. Sponsorami widowiska są PKN Orlen, Enea i PKO BP, a wyprodukuje je TVP3 Poznań i Art Zone Events.

do góry