Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablic pamiątkowych z nazwiskami poległych w Bitwie Warszawskiej – Kościan, 27 grudnia 2021

W dniu 27 grudnia 2021 roku na starym cmentarzu parafialnym w Kościanie przy Żołnierskiej Kwaterze Obrońców Rzeczypospolitej odbyły się uroczystości patriotyczne z okazji Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Gospodarzami uroczystości byli Henryk Bartoszewski – Starosta Kościański, Piotr Ruszkiewicz – Burmistrz Miasta Kościana, Andrzej Przybył – Wójt Gminy Kościan i Rafał Reczek – dyrektor poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. W trakcie uroczystości dokonano odsłonięcia i poświęcenia tablic pamiątkowych z nazwiskami poległych w Bitwie Warszawskiej wojny polsko–bolszewickiej w latach 1919-1921 żołnierzy pochodzących z ówczesnego powiatu kościańskiego. Uroczystość uświetnili swoja obecnością między innymi minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pan Jan Dziedziczak, parlamentarzyści, przedstawiciele samorządów, wojska i duchowieństwa.

Tablice powstały z inicjatywy Starosty Kościańskiego, który powołał zespół regionalistów i historyków. Przeprowadzone badania pozwoliły odnaleźć i ustalić nazwiska 200 żołnierzy z Ziemi Kościańskiej, którzy polegli w Bitwie Warszawskiej. Samorządy Ziemi Kościańskiej przy wsparciu Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu sfinansowały badanie i wykonanie tablic z 204 nazwiskami poległych.

do góry