Nawigacja

Aktualności

Otwarcie wystawy „Wartheland. Dzieje zbrodni” – Chełmno nad Nerem, 8 marca 2022

8 marca 2022 roku delegacja Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu wzięła udział w otwarciu wystawy plenerowej „Wartheland. Dzieje zbrodni” na terenie Muzeum byłego niemieckiego Obozu Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.

Przygotowana przez poznański oddział IPN wystawa prezentuje historię zbrodniczej polityki niemieckiej prowadzonej na terenie Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej. Prezentacja wystawy w Chełmnie nie jest przypadkowa. To tutaj właśnie utworzono pierwszy obóz natychmiastowej zagłady, na ponad miesiąc przed niesławną konferencją w Wannsee (styczeń 1942), podczas której Niemcy podjęli formalną decyzję o wymordowaniu europejskich Żydów. Wśród ofiar obozu znajdowali się wszakże nie tylko Żydzi, ale też m.in. Romowie, przesiedlone dzieci z terenów Zamojszczyzny, duchowni, czy najmłodsi mieszkańcy spacyfikowanej w 1942 r. czeskiej wsi Lidice. W sumie Niemcy wymordowali  w obozie Kulmhof ok. 150-200 tys. osób.

Po powitaniu gości przez kierownika Muzeum Bartłomieja Grzankę i oficjalnym otwarciu wystawy pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej zostali oprowadzeni po Muzeum, gdzie zapoznali się z przejmującymi artefaktami związanymi z funkcjonowaniem obozu zagłady. Kierownik Muzeum poinformował również pracowników naukowych IPN o najnowszych ustaleniach badawczych dotyczących dziejów obozu i przekazał komplet publikacji o zbrodniach popełnionych przez okupantów na terenie powiatu kolskiego. Później odwiedzono leżący kilka kilometrów od Chełmna Las Rzuchowski, w którym Niemcy mordowali ludzi przy użyciu gazów spalinowych pochodzących z samochodów ciężarowych przerobionych na mobilne komory gazowe, a także palili zwłoki swoich ofiar w prowizorycznych krematoriach. Pracownicy IPN oddali hołd ofiarom zbrodni i zapalili znicze przed pomnikami upamiętniającymi zamordowanych Żydów, Polaków i Romów.

Ekspozycja jest elementem akcji upowszechniającej wiedzę o niemieckich zbrodniach popełnionych na obywatelach polskich podczas II wojny światowej na terenie tzw. Kraju Warty. Autorem wystawy jest pracownik naukowy Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu dr Adam Pleskaczyński, twórca wydanego niedawno albumu monograficznego „Wartheland. Dzieje zbrodni”. Wystawa gościła już w Poznaniu oraz Łodzi, natomiast na terenie Muzeum w Chełmnie prezentowana będzie do 17 marca 2022 r.

Serdecznie zapraszamy!

do góry