Nawigacja

Aktualności

Wystawa multimedialna „20 – 40 – 20” – Poznań, 4-22 kwietnia 2022

W dniach od 4 do 22 kwietnia 2022 r., od poniedziałku do piątku w godzinach 8:30-16:00, w Centrum Edukacyjnym Przystanek Historia przy ul. J.H. Dąbrowskiego 29 w Poznaniu prezentowana będzie wystawa multimedialna „20 – 40 – 20”, która została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej.

Wystawa powstała z myślą o dwóch niezwykłych rocznicach, które obchodzone były w roku 2020: 100. rocznicy polskiego zwycięstwa nad bolszewikami oraz 80. rocznicy zbrodni katyńskiej. Te dwie daty wiele łączy, przede wszystkim jednak spajają je losy Polaków, którzy walczyli na frontach wojny polsko-bolszewickiej, a 20 lat później stali się ofiarami okrutnej decyzji najwyższych władz ZSRS. Wystawa ukazuje losy pięciu niezwykłych bohaterów: Jana i Stanisława Ozimków (ojca i syna), por. Juliana Grunera, ppłk. dypl. Wilhelma Kasprzykiewicza oraz ks. Józefa Skorela. Oglądający będą mogli zapoznać się z ich biogramami, zobaczyć archiwalne zdjęcia ukazujące świat, w którym żyli i ludzi, których najbardziej kochali.

Najważniejszą częścią wystawy jest poruszający 30-minutowy film fabularny, którego scenariusz powstał na podstawie życiorysów tych pięciu postaci. Ponadto, dzięki specjalnie stworzonej scenografii, będzie można nie tylko w wyobraźni przenieść się na chwilę do lasu katyńskiego.

Zapoznanie się z ekspozycją jest bezpłatne. Zachęcamy do zwiedzania szczególnie młodzież szkolną – w przypadku grup zorganizowanych prosimy o kontakt z pracownikiem OBEN w Poznaniu Witoldem Sobóckim (adres email: witold.sobocki@ipn.gov.pl).

do góry