Nawigacja

Aktualności

Konferencja prasowa: Płótno z katyńskiego krzyża – Poznań, 13 kwietnia 2022

13 kwietnia 2022 r., w ramach obchodów Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej we wnętrzach Przystanku Historia IPN w Poznaniu, odbyła się konferencja prasowa poświęcona odnalezieniu w zasobach Archiwum IPN w Poznaniu katyńskiego płótna, które w lipcu 1988 roku zostało rozpięte na wzniesionym specjalnie w tym celu brzozowym krzyżu w miejscowości Siedlisko nieopodal Trzcianki.

Oddolne i niezależne upomnienie się o katyńską pamięć na wielkopolskiej, w dobrym tego słowa znaczeniu, prowincji, stało się wówczas podstawą do wszczęcia przez SB Sprawy Operacyjnego Sprawdzenia „Krzyż”, wymierzonej w opozycyjnych konspiratorów. Szczęśliwie dla nich zakończyła się ona wtedy fiaskiem.

Dziś, po 34 latach dr Piotr Grzelczak z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu nie tylko zaprezentował przedstawicielom poznańskich mediów ważne, materialne świadectwo mówiące o sile katyńskiej pamięci – w postaci unikatowego płótna zdjętego z katyńskiego krzyża, ale również przedstawił efekty swojego historycznego dochodzenia, w ramach którego udało mu się odnaleźć autorów katyńskiej komemoracji.

Jej głównym pomysłodawcą i wykonawcą okazał się zasłużony działacz trzcianeckiej „Solidarności”, a także konspirator zaangażowany w ruch „Solidarności Walczącej” – Pan Stanisław Przybył z miejscowości Rychlik, który wraz z grupą kolegów w lipcową noc 1988 roku wzniósł na cmentarzu w Siedlisku czytelny dla wszystkich znak niezgody na katyńskie kłamstwo. Wypada wyrazić nadzieję, że w najbliższej przyszłości będziemy mieli zaszczyt spotkać się z Panem Stanisławem Przybyłem osobiście, aby na jego ręce wyrazić wdzięczność za przechowanie pamięci o Zbrodni Katyńskiej w czasach, gdy była ona obłożona bezwzględnym zakazem.

Na wydarzeniu obecny był Pan Edwin Klessa, legenda trzcianeckiej „Solidarności”, który opowiedział przedstawicielom mediów o konsekwencjach, które groziły konspiratorom i o wielkiej odwadze, tych, którzy działali mimo szykan i zakazów.

do góry