Nawigacja

Aktualności

Wykład online „Leon Wasilewski. Polityk i pisarz polityczny” – Poznań, 3 maja 2022

Obejrzyj wykład i dowiedz się: Kim był Leon Wasilewski? Co robił w Polskiej Partii Socjalistycznej? Jak układała się jego współpraca z Józefem Piłsudskim? Jak działał na rzecz niepodległości Polski? Czym się zajmował w odrodzonym państwie? Jaki był jego program narodowościowy? Jaki był stosunek Wasilewskiego do sprawy ukraińskiej? Jak się zapatrywał na relacje Rosji, Ukrainy i Polski? Czym charakteryzuje się dziedzictwo intelektualne Leona Wasilewskiego w świetle publikacje o nim po 1989 r.?

Na te i inne pytania odpowie w swoim wykładzie prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu i Wydziału Filozoficznego UAM.

Leon Wasilewski (1870-1936) należał do pokolenia niepokornych, które urodziło się po Powstaniu Styczniowym 1863 r. a w dorosłość wkroczyło w latach 90. XIX w. Podjęło ono na nowo walkę o odzyskanie przez Polskę niepodległości. Prelekcja została podzielona na sześć części: 1. Rodzinne korzenie, 2. O niepodległość i socjalizm, 3. W kręgu Józefa Piłsudskiego, 4. W odrodzonym państwie, 5. Znawca problematyki narodowej, 6. Dziedzictwo Leona Wasilewskiego.

Premiera na kanale YouTube IPNtv oraz na Facebooku poznańskiego oddziału 3 maja 2022 o godzinie 18:00.

do góry