Nawigacja

Aktualności

Posadzenie Dębów Pamięci ofiarom Zbrodni Katyńskiej – Przecław, 26 kwietnia 2022

26 kwietnia 2022 r. na terenie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Przecławiu (gm. Niegosławice) odbyła się uroczystość z okazji 82. rocznicy zbrodni katyńskiej, która została zorganizowana przez Forum Pamięci Niegosławice, Wójta Gminy Niegosławice oraz Dyrektora Szkoły. Jednym z elementów wydarzenia było posadzenie trzech dębów pamięci ofiarom zbrodni katyńskiej. Przy każdym dębie zostały zamontowane na kamieniu tabliczki granitowe z danymi bohatera, które zostały ufundowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście, m.in. przedstawiciele jednostek, w których służyli upamiętnieni dębami Bohaterowie: młodszy inspektor Marcin Sapun Komendant Powiatowy Policji w Żaganiu, pułkownik Paweł Maziec zastępca komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej w Krośnie Odrzańskim, major Aleksander Wojas szef Wydziału Wychowawczego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu reprezentował dyrektor dr hab. Rafał Reczek i Wojciech Chałupka – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele w Przecławiu, a następnie w auli szkoły uczczono pamięć poległych. Podczas uroczystości przemawiali organizatorzy i zaproszeni goście, przypomnieli oni historię zbrodni katyńskiej oraz zapoznali obecnych z sylwetkami Bohaterów. Szczególnie wzruszające było wystąpienie pani Marianny Tuli, Przedstawicielki Głogowskiej Rodziny Katyńskiej, córki zamordowanego w Twerze Aspiranta Policji Państwowej – Władysława Karnickiego, która w bardzo osobistych i tragicznych wspomnieniach odniosła się do znaczenia i piętna, jakie zbrodnia katyńska wywarła na losy jej bliskich i całego kraju. Część artystyczną przygotowała klasa VII a, która zaprezentowała montaż słowno-muzyczny upamiętniający dramat tamtych czasów, bezradność i cierpienie skazanych na śmierć oraz ból ich rodzin.

Po apelu wszyscy zgromadzili się przed budynkiem szkoły.

Posadzone zostały tam trzy dęby poświęcone:

  • majorowi Wojska Polskiego Witoldowi Andrzejewskiemu – zamordowanemu w Charkowie
  • aspirantowi Policji Państwowej Henrykowi Stańczakowi – zamordowanemu w Twerze
  • komisarzowi Straży Granicznej Czesławowi Gwóździowi – zamordowanemu w Katyniu.

do góry