Nawigacja

Aktualności

Znicze pamięci w godzinę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego – Poznań i Śrem, 25 maja 2022

W wielu miastach i miejscowościach przedstawiciele IPN oddali hołd rtm. Witoldowi Pileckiemu, zamordowanemu przed 73 laty w mokotowskim więzieniu. 25 maja 2021 r. o 21.30 – w godzinę śmierci bohatera niezłomnego – w miejscach związanych z rotmistrzem zapłonęły znicze pamięci.

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych obrońców Niepodległej. Ciało rtm. Witolda Pileckiego potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce (kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego). Dopiero we wrześniu 1990 r. Sąd Najwyższy uniewinnił rotmistrza i jego towarzyszy. 25 maja 2021 r. o godz. 21.30 w 30 miastach i miejscowościach zapłonęły znicze ku czci rtm. Pileckiego. Wraz z przedstawicielami IPN w uroczystościach wzięły udział m.in. władze wojewódzkie, samorządowe, harcerze, uczniowie szkół im. rtm. Pileckiego.

W Poznaniu Wojciech Chałupka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN zapalił znicze w podcieniach dziedzińca klasztoru dominikanów, pod tablicą upamiętniającą rtm. Pileckiego. Znajduje się ona obok tablic upamiętniających Stanisława Kasznicę i Lecha Karola Neymana oraz ppłk. Łukasza Cieplińskiego.

W Śremie w Parku Śremskich Odlewników Janusz Ogrodowski z Oddziałowego Archiwum IPN zapalił znicz pod pomnikiem rtm. Pileckiego, który powstał z inicjatywy stowarzyszenia Komitet Obywatelski w Śremie, a Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu ufundował umieszczoną na nim tablicę memoratywną.

do góry