Nawigacja

Aktualności

Dyskusja online o książce „Wybory czerwcowe 1989 r. w województwie poznańskim. Wybór dokumentów” – Poznań, 7 czerwca 2022

Dlaczego doszło do wyborów parlamentarnych w czerwcu 1989 r.? Jakie dokumenty zostały zamieszczone w prezentowanej książce? Jakie działania podejmowała poznańska Służba Bezpieczeństwa w okresie wyborów? Jakie nastroje społeczne towarzyszyły przygotowaniom do głosowania? Co możemy powiedzieć na temat kampanii Komitetu Obywatelskiego oraz działaniach Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu? Czy wyniki wyborów były zaskoczeniem dla mieszkańców województwa poznańskiego?

Na te i inne pytania odpowiedzą: Hanna Budzyńska, Paweł Drzymała oraz Łukasz Komorowski z Oddziałowego Archiwum IPN w Poznaniu, autorzy prezentowanej książki „Wybory czerwcowe 1989 r. w województwie poznańskim. Wybór dokumentów”. Moderator: dr Rafał Kościański.

Wybory parlamentarne, które odbyły się w czerwcu 1989 r., są jednymi z najważniejszych w najnowszej historii Polski. Ich wyniki, zaskakujące zarówno dla PZPR, jak i „Solidarności”, wpłynęły znacząco na przyśpieszenie procesu transformacji ustrojowej. Wydarzenie to stanowi istotną cezurę w procesie rozkładu dyktatury komunistycznej nie tylko nad Wisłą, ale także we wszystkich krajach bloku wschodniego.

 

do góry