Nawigacja

Aktualności

Koncert „...w drodze” – Poznań, 1 lipca 2022

1 lipca 2022 r. w Auli Artis w Poznaniu odbył się koncert „...w drodze”, z cyklu „Artyści Andersa”. Cykl ten jest częścią międzynarodowego projektu IPN „Szlaki Nadziei. Odyseja wolności”.

Koncert poprzedziła premierowa projekcja filmu „Akcja Bollwerk” w reżyserii Zbysława Kaczmarka, który został wyprodukowany przez TVP 3 Poznań dla Instytutu Pamięci Narodowej w serii „Zapomniane Historie”.

W słowach otwierających wydarzenie, Prezes IPN dr Karol Nawrocki stwierdził, że wszyscy jesteśmy w drodze:

W drodze byli również bohaterowie, którym poświęcony jest dzisiejszy wieczór. My dzisiaj, jako Polacy w XXI wieku, nie jesteśmy na szczęście w drodze do niepodległości i wolności Rzeczpospolitej, bo zrobili to za nas właśnie uczestnicy Akcji Bollwerk z lutego 1942 roku i za bycie w drodze do wolności, do niepodległości, zapłacili najwyższą cenę swojego życia.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością kombatanci i liczni mieszkańcy Poznania i regionu. Wśród gości znaleźli się m.in.: Stanisław Tamm – sekretarz Miasta Poznania, Zenon Wechmann – Przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych, Barbara Napieralska – Przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Konsultacyjnej do Spraw Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych, Maria Krzyżańska – wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Wielkopolska, Gizela Wierzbicka – siostra Edwarda Silskiego uczestnika Akcji Bollwerk, Agata Ławniczak – dyrektor TVP Poznań producent filmu „Akcja Bollwerk”, Zbysław Kaczmarek – reżyser filmu „Akcja Bollwerk”, Jarosław Lange – Przewodniczący Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ Solidarność, Henryk Krystek – dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu, Anna Sochacka – zastępca dyrektora Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Tadeusz Musiał – Prezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Wojciech Bogajewski – Prezes Stowarzyszenia Katyń, Andrzej Sporny – Prezes Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani”, Elżbieta Rybarska – Prezes Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych.

Połączenie koncertu oraz pokazu filmu „Akcja Bollwerk” ukazuje trudne losy Polaków. Działania na froncie w Polsce, w tym przypadku w Poznaniu, miały swoje konsekwencje na froncie wschodnim. Decyzje Wodza Naczelnego i władz rządu na uchodźctwie obejmowały Polaków w okupowanym kraju, na obczyźnie oraz tych zesłanych na Golgotę Wschodu. Zmiana układu sił na arenie międzynarodowej w związku z atakiem Niemiec na ZSRS wpłynęła na przewartościowanie sojuszy i nowe umowy bilateralne. Między innymi elementem tych decyzji politycznych było utworzenie Armii Andersa.

W armii generała Andersa znalazło się wielu Artystów, którzy narażając swoje życie, towarzyszyli polskim żołnierzom dzień i noc. Ich działalność miała ogromne znaczenie, mieli za zadanie nie tylko walczyć, ale również podtrzymywać ducha walki, podnosić morale i dawać nadzieję na zwycięstwo. Byli oni wizytówką Polski, ambasadorami polskiej sprawy. Generał Anders wykorzystywał ich występy przy rozmowach o losach naszego kraju, dlatego zasługują na pamięć i hołd, który ma oddać im ten projekt.

Koncert „...w drodze” to wydarzenie, podczas którego artyści przybliżyli twórczość legendarnych kompozytorów i autorów tekstów: Jerzego Petersburskiego, Mariana Hemara, Henryka Warsa i Alfreda Schutza. Była to niezwykła okazja spotkania z muzyką z okresu międzywojennego, wojennego i powojennego, która stanowiła tło jakże ważnych wydarzeń dla Polski. Nowe i nietypowe aranżacje zostały specjalnie przygotowane na potrzeby projektu „Artyści Andersa”.

Koncert został zorganizowany przez Biuro Wydarzeń Kulturalnych Instytutu Pamięci Narodowej.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: TVP 3 Poznań, Radio Poznań, Głos Wielkopolski.

Soliści:

Maria Malinowska – sopran

Maciej Gronek – tenor

Męski kwartet wokalny:

Mateusz Warkusz – tenor, Szymon Duraj – tenor, Dominik Mazan – baryton, Rafał Brzeziński – bas

Kwartet smyczkowy pod kierunkiem Tomasza Chyły:

Tomasz Chyła – skrzypce, Emilia Chyła – skrzypce, Weronika Wiśniewska – altówka, Weronika Kulpa – altówka

Fortepian:

Anna Rocławska-Musiałczyk

Autorzy aranżacji:

Szymon Chyliński, Kamil Cieślik, Anna Rocławska-Musiałczyk, Tomasz Chyła, Jakub Zalewski, Magdalena Garbecka, Krzysztof Jurczak.

Program koncertu:

 • Rumba Fiesta
 • ABC miłości
 • Mów coś
 • Będziesz dla mnie urzędem skarbowym
 • Pójdź w krainę marzeń
 • Nocami w gwiazdy spoglądam
 • Moja wioska
 • Żołnierska brać
 • Droga do Warszawy
 • Płyń Wisełko
 • Karpacka Brygada
 • Czerwone maki
 • Rozmowa z żołnierzem
 • Pamiętaj o tym wnuku
 • Żołnierska piosenka
do góry