Nawigacja

Aktualności

Poznańscy edukatorzy na rodzinnym spotkaniu z historią „Przed godziną »W«” – Warszawa, 30-31 lipca 2022

W sobotę i niedzielę 30-31 lipca 2022 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL odbyło się pierwsze rodzinne spotkanie z historią „Przed Godziną W”. Było to wydarzenie zorganizowane przez Instytut Pamięci Narodowej wraz Muzeum przy ul. Rakowieckiej 37 oraz 6 Mazowiecką Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej im. Rtm. Witolda Pileckiego.

Podczas wydarzenia pracownicy Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej z Poznania mieli okazję przedstawić odwiedzającym dorobek oddziału oraz opowiedzieć o prowadzonych projektach. Goście mogli zapoznać się z sylwetkami Wielkopolan, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim oraz spróbować swych sił w quizach poświęconych symbolom narodowym, które prowadziła dr Izabella Kopczyńska. Dużym zainteresowaniem i to nie tylko wśród najmłodszych, cieszyły się warsztaty szyfrowania prowadzone przez Witolda Sobóckiego, podczas których odwiedzający mogli również szerzej zapoznać się z wkładem Wielkopolan w złamanie kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Wśród starszego pokolenia wiele pozytywnych emocji wzbudziło stanowisko poświęcone 17 Pułkowi Ułanów Wielkopolskich, na którym Paweł Kochański prezentował umundurowanie i oporządzenie jeździeckie z okresu walk o niepodległość, a Tomasz Cieślak demonstrował wirtualną wersję ułana. Wśród licznych odwiedzających nie zabrakło również przedstawicieli kadry pedagogicznej, których uwagę przykuła przygotowywana przez Piotra Orzechowskiego gra historyczno-edukacyjna „Powstanie Wielkopolskie”.

Mimo deszczowej aury, odwiedzający nie zawiedli. W ciągu dwóch dni nasze stanowisko odwiedziło kilkuset gości z całego kraju i zagranicy. Serdecznie dziękujemy za wszystkie inspirujące rozmowy. Mamy głęboką nadzieję, że wkrótce będziemy mieć okazję spotkać się ponownie!

do góry