Nawigacja

Aktualności

Przekazanie uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie opieki nad grobem Ewy Lewickiej – Kożuchów, 1 września 2022

II wojna światowa wywarła wielkie piętno na losach milionów Polaków. Wśród nich znalazła się rodzina Ewy Lewickiej. Ta urodzona na Suwalszczyźnie w 1906 roku kobieta, w wojnie obronnej straciła męża. Major Stefan Lewicki wyszedł z domu i nie wrócił, zaginął bez wieści. Pomimo tej straty, Ewa Lewicka zaangażowała się w działalność konspiracyjną, wstępując do Armii Krajowej. Przed wybuchem powstania w Warszawie wywiozła ze stolicy swojego syna, który być może dzięki temu ocalał.

Gdy wybiła godzina „W”, nasza bohaterka włączyła się do działań insurekcyjnych. Niestety, straciła rękę i trafiła do powstańczego szpitala „Blaszanka” na Mokotowie. Mniej szczęścia miała jej córka, która poległa na Starym Mieście.

Po 1945 roku  Ewa Lewicka osiedliła się w Kożuchowie, na Ziemiach Odzyskanych, gdzie zmarła w 1962 roku. Jej zaniedbanym grobem zainteresował się Zdzisław Szukiełowicz, który złożył wniosek o wpis jej mogiły do prowadzonej przez IPN ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. W ubiegłym roku staraniem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa postanowiono nowy nagrobek, który 1 września, w 83. rocznicę wybuchu wojny, oddaliśmy pod opiekę uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Krzywoustego w Kożuchowie.

W tym miejscu serdecznie dziękujemy za zaangażowanie Dyrektorowi Arkadiuszowi Sidorowi oraz całej społeczności placówki.

do góry