Nawigacja

Aktualności

Wykład „Patriotyzm w myśli Karola Libelta” – Poznań, 1 listopada 2022

Kim był i co robił Karol Libelt? Co zawiera znany esej Libelta „O miłości ojczyzny”? W jaki sposób Libelt pojmował patriotyzm?

Na te i inne pytania odpowie w swoim wykładzie prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu i Wydziału Filozoficznego UAM.

Karol Libelt (1807-1875) studiował filozofię w Berlinie i obronił doktorat pod kierunkiem Hegla. Brał udział w powstaniu listopadowym, a po powrocie do Wielkopolski był więziony przez władze pruskie i pozbawiony możliwości pracy w szkolnictwie. Uczestnik konspiracji mającej wywołać trójzaborowe powstanie. Aresztowany w lutym 1846 r. został skazany na 20 lat więzienia. Uwolniony w marcu 1848 r. brał udział w Wiośnie Ludów w Poznańskiem. Był posłem do sejmu pruskiego oraz pierwszym prezesem Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Przedmiotem wykładu jest napisany w 1844 r. esej „O miłości ojczyzny”, w którym autor charakteryzuje pojęcie patriotyzmu w wymiarze materialnym, duchowym i ideowym. Według Libelta każdy naród ma do spełnienia pewną misję dziejową, lecz w przypadku narodu polskiego warunkiem jej powodzenia jest odbudowa własnej państwowości i ekonomiczna modernizacja kraju.

Premiera na kanale YouTube IPNtv i Facebooku poznańskiego oddziału we wtorek 1 listopada 2022 r. o godz. 18:00.

 

 

do góry