Nawigacja

Aktualności

Poniedziałek z filmem: „Zacheusz” – Poznań, 14 listopada 2022

14 listopada 2022 r. w Przystanku Historia w ramach akcji „Poniedziałek z filmem” gościliśmy uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Poznaniu. Celem ich wizyty było wzięcie udział w emisji fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Zacheusz”, stworzonego przez studio filmowe działające przy Ośrodku Resursy Obywatelskiej w Radomiu. Film opowiada o losach Zacheusza Pawlaka, harcerza, działacza konspiracyjnego, więźnia Majdanka, powojennego radomskiego lekarza i społecznika oraz autora jednego z najważniejszych dzieł tzw. literatury obozowej „Przeżyłem”.

Spotkanie poprowadziła dr Karolina Zielazek-Szeska z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej w Poznaniu. Emisję filmu poprzedziło wprowadzenie historyczne dr. hab. Sebastiana Piątkowskiego, pracownika Delegatury IPN w Radomiu, znawcy radomskiej historii, który uczestniczył w produkcji filmu „Zacheusz”.

W filmie bohatera wspominają m.in. Wojciech Stan, przyjaciel Pawlaka, członkowie rodziny oraz osoby z nim współpracujące. Akcja filmu toczy się częściowo retrospektywnie, ukazując zdarzenia z czasów II wojny światowej. W 1942 roku Zacheusz Pawlak, członek Szarych Szeregów, jest poszukiwany przez niemieckich okupantów za działalność konspiracyjną. Kiedy Gestapo aresztuje jako zakładników członków jego rodziny, staje on przed dramatycznym wyborem. Aby ich uwolnić, Zacheusz zgłasza się na przesłuchanie do siedziby Gestapo w Radomiu. Torturowany przez Niemców, w celu uzyskania informacji na temat działania polskich organizacji podziemnych, odmawia składania zeznań. W styczniu 1943 roku zostaje przewieziony na Majdanek. Podczas rocznego pobytu w obozie jest świadkiem bestialstwa niemieckich strażników, nieludzkich warunków tam panujących oraz Zagłady Żydów. Kiedy front walk przesuwa się w kierunku zachodnim, Zacheusz jest przenoszony do kolejnych obozów na terenie okupowanej przez Niemców Polski i samych Niemiec. Po wojnie wraca do kraju, kończy studia medyczne i pracuje w Radomiu jako lekarz. Swoje obozowe doświadczenia opisuje we wstrząsającej książce pt. „Przeżyłem”.

do góry