Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie nowego nagrobka sierż. Emila Wałukiewicza – żołnierza WP z 1939 roku i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie – Bytom Odrzański, 11 listopada 2022

11 listopada 2022 roku w Bytomiu Odrzańskim obchody Narodowego Święta Niepodległości miały wyjątkowy charakter. W tym dniu rodzina, mieszkańcy oraz zaproszeni goście, odsłonili nowy nagrobek sierż. Emila Wałukiewicza – żołnierza Wojska Polskiego z 1939 roku i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, który spoczywa na bytomskim cmentarzu komunalnym.

Uroczystości rozpoczęły się w kościele parafialnym pw. św. Hieronima, w którym ks. bp Paweł Socha celebrował mszę św. w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy przeszli w pochodzie na cmentarz, gdzie miała miejsce dalsza część wydarzenia. Głos zabrali zaproszeni goście, w tym najbliższa rodzina bohatera. Punktem kulminacyjnym uroczystości było poświęcenie nagrobka, który sfinansowany został przez Instytut Pamięci Narodowej.

Dzień później odbyło się natomiast spotkanie z rodziną Emila Wałukiewicza, podczas którego wyświetlono film pt. „Emil Wałukiewicz i jego rodzina” zrealizowany przez Marię i Andrzeja Perlaków.

Emil Wałukiewicz (1916-2002) był radiotelegrafistą. Służył m.in. w 304 Dywizjonie Bombowym „Ziemi Śląskiej” im. ks. Józefa Poniatowskiego. Za swoją służbę dla Polski był odznaczany m.in. Orderem Wojennym Virtuti Militari V kl. oraz trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Po powrocie do Polski zamieszkał w Bytomiu Odrzańskim. Wspólnie z małżonką został pochowany na miejscowym cmentarzu. W przypomnienie jego zasług zaangażowali się m.in. Maria i Andrzej Perlakowie, którzy od kilku lat zbierają materiały o życiu i działalności sierż. Wałukiewicza oraz Adrian Hołobowicz. Grób E. Wałukiewicza jest wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski.

W uroczystościach z ramienia IPN wziął udział pracownik Punktu Zamiejscowego IPN w Zielonej Górze – Krzysztof Mazur.

do góry