Nawigacja

Aktualności

Odsłonięcie tablicy informacyjnej o braciach Skotarczakach – Pławno, 26 listopada 2022

Przywracając pamięć bohaterów, znajdujemy ich zaskakująco blisko, czasami w rodzinie lub w sąsiedztwie. W ten sposób, pracując nad nowymi wpisami grobów weteranów do ewidencji, nasi pracownicy przypomnieli dwóch niezwykłych braci – Antoniego (1888-1932) i Wiktora (1891-1974) Skotarczaków.

Ich korzenie pochodzą z małych puszczańskich wiosek położonych pod Poznaniem: Pławna i Kamińska. Gdyby nie wojna, zapewne zapamiętani zostaliby jako kierownik budowy i rzeźnik, bo takie były ich zawody. Stało się jednak inaczej i w 1914 roku Antoni i Wiktor na cztery długie lata trafili do okopów.

Po 11 listopada 1918 roku tak po ludzku mogli mieć naprawdę dosyć. Brali przecież udział w najbardziej krwawej wojnie jaką znał wówczas świat, wojnie, która zabrała wielu ich kolegów. A tymczasem po powrocie do Wielkopolski, na wieść o wybuchu powstania w Poznaniu, bracia rozpoczynają formowanie oddziału w Rogoźnie. Na jego czele ruszają na północ, zdobywając Budzyń i Chodzież. Jak czytamy w dokumentach wojskowych, obydwaj często chodzili na patrole, zawsze przynosząc cenne informacje.

Rozejm w Trewirze nie zakończył szlaku bojowego Antoniego i Wiktora. Nie minęło wiele czasu, a dowodzili kompaniami w składzie 58 Pułku Piechoty podczas wojny z bolszewikami. Obydwaj zawsze wykazywali się męstwem i determinacją. Odznaczeni zostali Orderem Wojennym Virtuti Militari.

Tajemnica ich zapału i zaangażowania, właściwego dla tysięcy młodych Polek i Polaków z Wielkopolski, nieuchwytna jest jednak w dokumentach wojskowych. Leżała ona w patriotycznym wychowaniu i atmosferze polskości, która panowała w Poznańskim na przełomie XIX i XX stulecia. To ona pchnęła tysiące „zwykłych” Wielkopolan do walki o wolność.

Wśród nich znaleźli się bracia Skotarczakowie, których upamiętniliśmy tablicą sfinansowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu. Nie powstałaby ona bez zaangażowania i wsparcia sołtys Kamińska Elżbiety Dziel, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Leśnego Zakładu Doświadczalnego w Murowanej Goślinie.

Nowa tablica ma charakter informacyjny i współgra z turystycznym klimatem Puszczy Zielonki – miejsca weekendowego wypoczynku Poznaniaków.

do góry