Nawigacja

Aktualności

Przekazanie opieki nad grobem Piotra Majchrzaka – ofiary stanu wojennego – Rokietnica, 9 grudnia 2022

W dniu 9 grudnia 2022 r. odbyło się uroczyste przekazanie opieki nad grobem ofiary stanu wojennego Piotra Majchrzaka i jego matki – działaczki Solidarności Walczącej Teresy Majchrzak. Opiekę przekazano Zespołowi Szkół im. Władysława i Jadwigi Zamoyskich w Rokietnicy. Uroczystość związana z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego została zorganizowana przez dyrektora szkoły Wojciecha Kaczmarka. W uroczystości wzięli udział członkowie rodziny: prezes Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 56” Jerzy Majchrzak, jego syn Łukasz Majchrzak oraz wnuk Emil Majchrzak. Instytut Pamięci Narodowej reprezentował Naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Poznaniu Wojciech Chałupka oraz dr Przemysław Zwiernik, który wygłosił prelekcję, prezentującą okoliczności śmierci Piotra Majchrzaka na tle wydarzeń stanu wojennego.

Piotr Majchrzak był najmłodszą poznańską ofiarą stanu wojennego. Zmarł w wieku 19 lat 18 maja 1982 r. w szpitalu wskutek pobicia, najprawdopodobniej przez funkcjonariuszy ZOMO. Jego pogrzeb zgromadził tłumy mieszkańców Poznania, którzy po raz kolejny chcieli zamanifestować brak zgody na łamanie fundamentalnych praw człowieka przez władze komunistyczne. W 2022 r., 40 lat po tych tragicznych wydarzeniach, szczątki Piotra Majchrzaka zostały przeniesione z cmentarza na Miłostowie i pochowane razem z matką Teresą Majchrzak w Alei Zasłużonych na Junikowie. Instytut Pamięci Narodowej poniósł część kosztów związanych z postawieniem nowego nagrobka.

Historię Piotra Majchrzaka przypomina obecnie głaz pamiątkowy w miejscu, w którym doszło do jego pobicia przy ul. Fredry w Poznaniu, zaułek jego imienia oraz tablica memoratywna w Zespole Szkół w Rokietnicy. 20 września 2022 r. Prezes IPN dr Karol Nawrocki poinformował o ponownym wszczęciu przez Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Instytutu Pamięci Narodowej śledztwa, którego celem będzie ustalenie sprawców śmierci Piotra Majchrzaka, jak również ustalenie faktów związanych z represjami, którym zostali poddani jego rodzice – Teresa i Jerzy Majchrzak, domagający się prawdy i sprawiedliwości dla pamięci swojego syna.

do góry