Nawigacja

Aktualności

Obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – Poznań/Warszawa, 27/28 grudnia 2022

Po raz drugi w Poznaniu odbyły się obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, upamiętniając 104. rocznicę wybuchu Wielkopolskiej Wiktorii. O godz. 16:40, dokładnie w godzinę wybuchu Powstania, przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczęły się główne uroczystości wojewódzkie.

Podniesienie tego dnia do rangi święta państwowego to efekt ustawy złożonej przez Prezydenta Andrzeja Dudę na wniosek środowisk wielkopolskich. Nowe święto czci rocznicę największego na terenie zaborów zrywu niepodległościowego. Powstanie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu i zakończyło się zwycięstwem. 

Podczas uroczystości Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak mówił:

Dziś, po raz drugi, obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Święto państwowe, na wniosek Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, jednogłośnie ustanowione przez parlament. Dedykowane wydarzeniu, o którego pamięć i znaczenie w świadomości rodaków, musimy się wciąż konsekwentnie upominać. A święto państwowe daje nam do tych starań dodatkową legitymację. Ale to jeszcze nie finał. To nowy rozdział, bo to dzieło na lata. Gdybyśmy mieli odpowiedzieć na pytanie - dlaczego to robimy? Bo to historia niezwykle budująca, w skali uniwersalnej! Wiktoria Wielkopolska była ostatnim akordem, wieńczącym pracę kilku pokoleń. Pracę organiczną, mniej atrakcyjną w powszechnym przekazie, to pewne, ale za to jakże skuteczną.

Obecny na uroczystości Andrzej Dera, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP, odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy, który napisał do Wielkopolan:

Powstanie Wielkopolskie z lat 1918/1919 odegrało fundamentalną rolę dla kształtowania się granic odrodzonej Niepodległej. Zwycięstwo to zagwarantowało naszemu młodemu państwu trwały pokój na Zachodzie, co było kluczowe również dla obrony Ojczyzny przed najazdem ze Wschodu. Świadomość tej wagi zrywu Wielkopolan dla II Rzeczypospolitej ma też wymiar aktualny wobec wydarzeń i procesu, które wstrząsają teraz naszą częścią Europy.

Wieniec w imieniu Prezydent RP Andrzeja Dudy złożył Andrzej Dera. Wieńce złożyli również m.in.: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Prezydent Miasta Poznań Jacek Jaśkowiak, samorządowcy, licznie zgromadzeni Wielkopolanie oraz inicjatorzy ustanowienia Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, wśród których był dr hab. Rafał Reczek dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

 

 

Tradycyjnie od wielu już lat, z inicjatywy Marka Woźniaka Marszałka Województwa Wielkopolskiego, 28 grudnia odbywają się w Warszawie uroczystości upamiętniające Powstanie Wielkopolskie. Podobnie było również w tym roku, dzień po centralnych obchodach Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu, Marszałek Marek Woźniak wraz z Zarządem Województwa Wielkopolskiego oraz Towarzystwem Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918–1919, samorządowcami, harcerzami, delegacjami urzędów, instytucji kultury, Instytutu Pamięci Narodowej reprezentowanego przez dr. hab. Rafała Reczka, przypomnieli w Warszawie o sukcesie wielkopolskiego zrywu powstańczego sprzed 104 lat. 

O godzinie 12:00 – z inicjatywy Stowarzyszenia EKA (Warszawski Klub Wielkopolan) – w intencji Powstańców Wielkopolskich została odprawiona msza święta u oo. Dominikanów, przy ul. Freta. Następnie miała miejsce ceremonia złożenia kwiatów przy Grobie Nieznanego Żołnierza. W uroczystości udział wziął również ks. kardynał Kazimierz Nycz Arcybiskup Metropolita Warszawski.

Na koniec warszawskiej odsłony obchodów, Pan Marszałek i delegacje oddały hołd Powstańcom przy kwaterach powstańczych na Wojskowych Powązkach.

 

 

do góry