Nawigacja

Aktualności

„Karpatczycy w Tobruku” – spotkanie z redaktorami „Ułana Karpackiego”

Poznaj okoliczności walk o Tobruk, w których od sierpnia 1941 r. brali udział polscy żołnierze z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, skierowani do obrony twierdzy atakowanej przez niemieckie i włoskie wojska na najtrudniejszym odcinku obrony. Zobacz unikatowe zdjęcia, materialne pamiątki i elementy wyposażenia (umundurowanie oraz broń) żołnierzy SBSK. Posłuchaj anegdot opowiadanych przez żołnierzy tej formacji. Poznaj spuściznę Karpatczyków i unikatową drogę przekazania ich dziedzictwa następnym pokoleniom. Spotkaj się z żołnierzami, redaktorami pisma „Ułan Karpacki”, które wydawane jest od czasów II wojny światowej. Przekonaj się o wyjątkowości żołnierzy tej formacji i posłuchaj o ich zasługach.

Obejrzyj film i dowiedz się:

Jakie było znaczenie walk o Tobruk dla przebiegu II wojny światowej? Kim byli polscy żołnierze wchodzący w skład Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich? Jakie były ich zasługi? Jaką spuściznę pozostawili po sobie Karpatczycy? Co wyróżnia żołnierzy tej formacji spośród innych w Polskich Siłach Zbrojnych? Czego symbolem są palmy? Kto podtrzymuje i kultywuje w Polsce tradycje Karpatczyków?

Na te i szereg innych pytań odpowiedzą: pułkownik Andrzej Furman, redaktor naczelny pisma „Ułan Karpacki” oraz redaktor tegoż pisma Przemysław Kopij. Goście spotkania są jednocześnie założycielami Stowarzyszenia Ułanów Karpackich. Upamiętnia ono działania Karpatczyków i podtrzymuje tradycje tej formacji, upowszechniając je m.in. w szkołach, podczas projektów realizowanych z uczniami, angażując się w budowę pomników i odsłanianie tablic pamiątkowych. Goście w rozmowie z naczelnik OBEN IPN w Poznaniu Martą Szczesiak-Ślusarek przytaczają mniej znane fakty oraz anegdoty związane z bezpośrednimi kontaktami z żołnierzami tej formacji, m.in. z ostatnim frontowym redaktorem pisma, Tomaszem Skrzyńskim.

 

 

do góry