Nawigacja

Aktualności

Zwieńczenie projektu „Czas zwykłych Bohaterów” – Zbąszyń, 17 stycznia 2023

17 stycznia 2023 r. w Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej odbył się wernisaż wystawy „Czas zwykłych Bohaterów”, będącej jednym z owoców artystycznych całorocznego projektu pod tym samym tytułem, poświęconego żołnierzom Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie wywodzącym się z Ziemi Zbąszyńskiej.

Jest on wspólnym przedsięwzięciem Fundacji TRES oraz Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu. W jego ramach m.in. powstał film dokumentalny oparty o wspomnienia członków rodzin nieżyjących już żołnierzy gen. Władysława Andersa, bogato ilustrowany zachowanymi w rodzinnych archiwach zdjęciami i dokumentami. Został on zaprezentowany rodzinom bohaterów czasu wojny w trakcie spotkania, które odbyło się po wernisażu wystawy. W trakcie spotkania głos zabrali współtwórcy wystawy: dyrektor Muzeum Ziemi Zbąszyńskiej Wojciech Olejniczak, pracująca w Oddziałowym Archiwum IPN w Poznaniu Agnieszka Kwaśnioch oraz reprezentujący IPN w Poznaniu naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych prof. UAM dr hab. Konrad Białecki, który m.in. przybliżył zebranym ogólnopolski projekt „Szlaki nadziei. Odyseja wolności”.

W wernisażu wystawy i spotkaniu z rodzinami żołnierzy PSZ na Zachodzie udział wzięli m.in.: marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, poseł na sejm RP Jakub Rutnicki, starosta powiatu nowotomyskiego Andrzej Wilkoński, burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński.

Nieco wcześniej tego samego dnia odbyły się uroczystości związane ze 103. rocznicą walk o Zbąszyń w trakcie Powstania Wielkopolskiego, w trakcie których naczelnik OBBH IPN w Poznaniu złożył w imieniu Instytutu wiązankę kwiatów pod tablicą upamiętniającą zbąszyniaków walczących przed laty o przyłączenie ich miasta do Polski.

do góry