Nawigacja

Aktualności

Przystanek Historia w Lesznie: premiera wystawy biograficznej o Zofii Sokolnickiej – Leszno, 27 lutego 2023

W poniedziałek 27 lutego 2023 roku w ramach „Przystanek Historia w Lesznie”, organizowanego przez IPN Oddział w Poznaniu wraz z Miejską Biblioteką Publiczną im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie, odbyła się premiera biograficznej wystawy elementarnej o Zofii Sokolnickiej.

Premierę wystawy otworzyła Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu Marta Szczesiak-Ślusarek, opowiadając o idei wystaw elementarnych realizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej oraz o spotkaniach w ramach Przystanku Historia w Lesznie. Wykład wprowadzający wygłosiła dr Izabella Kopczyńska, pracownik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Poznaniu, współautorka wystawy, przybliżając niezwykły życiorys Zofii Sokolnickiej.

W pokazie uczestniczyli uczniowie leszczyńskich szkół wraz z nauczycielami. Wystawę można obejrzeć w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie. Istnieje również możliwość jej pobrania w wersji elektronicznej na portalu edukacja.ipn.gov.pl.

Wystawa „Zofia Sokolnicka” została przygotowana w ramach projektu wystawienniczego Biografie Elementarne IPN przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Poznaniu. Na planszach wystawy przedstawiono podstawowe informacje dotyczące życia i działalności Zofii Sokolnickiej. W czasie I wojny światowej pełniła rolę emisariuszki między Wielkopolską a Centralną Agencją Polską w Lozannie, a następnie Komitetem Narodowym Polskim w Paryżu. Na następnych planszach ukazano działalność polityczną Zofii Sokolnickiej, która należała do elitarnego grona pierwszych posłanek. Walczyła również o prawa kobiet, czynnie działając w Narodowej Organizacji Kobiet.

do góry