Nawigacja

Aktualności

Uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności – Poznań, 19 kwietnia 2023

W środę 19 kwietnia 2023 r. w siedzibie poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Krzyż Wolności i Solidarności otrzymał Krzysztof Mariusz Śniewski. Odznaczenie Krzyż Wolności i Solidarności zostało nadane postanowieniem Prezydenta RP nr 219/2021. To wyjątkowe odznaczenie za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL przyznaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Krzysztof Mariusz Śniewski

Działacz NSZZ „Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego jako wiceprzewodniczący byłej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” Zakładu Nr 4 Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego w Dąbrowie Górniczej zorganizował strajk części załogi i przyłączył się do trwającego strajku okupacyjnego na terenie Huty „Katowice”. Jako członek Komitetu Strajkowego Wydziału Wielkich Pieców organizował i nadzorował służby porządkowe. Podczas tzw. „masówek”nakłaniał uczestników do kontynuowania strajku. Dnia 28 grudnia 1981 r. został zatrzymany, a następnie tymczasowo aresztowany i osadzony w Areszcie Śledczym w Sosnowcu. Na mocy wyroku Sądu Wojewódzkiego w Katowicach z dnia 15 marca 1982 r. został skazany na 1 rok pozbawienia wolności. 22 października 1982 r. został zwolniony z Zakładu Karnego we Wrocławiu.

Krzysztof Śniewski postanowieniem Prezydenta RP nr 434/2009 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

do góry