Nawigacja

Aktualności

Pamiętamy o żołnierzach broniących Westerplatte – 1 września 2023

1 września złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobach żołnierzy z Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, którzy w 1939 roku stawiali bohaterski opór niemieckiej agresji. Uroczystości odbyły się w miejscowościach rozsianych po całej Polsce.

Instytut Pamięci Narodowej w 84. rocznicę wybuchu II wojny światowej oddaje hołd polskim żołnierzom, którym jako pierwszym przyszło walczyć z nazistowskim najeźdźcą. Od 1 do 7 września 1939 roku bronili się, mimo osamotnienia i przeważających sił wroga. Trudno się dziwić, że Westerplatte urosło do rangi symbolu.

W Poznaniu delegacja IPN odwiedziła znajdujący się na cmentarzu komunalnym „Junikowo” grób kmdr. ppor. Zdzisława Kręgielskiego – obrońcy Westerplatte, odznaczonego orderem wojennym Virtuti Militari.

Zdzisław Kręgielski (ur. 15 września 1912 roku w Skokach, zm. 31 lipca 1987 roku w Poznaniu) – komandor podporucznik Wojska Polskiego II RP, obrońca Westerplatte, odznaczony orderem wojennym Virtuti Militari – służbę oficera rozpoczął w 69 Pułku Piechoty w Gnieźnie jako dowódca plutonu, 4 sierpnia 1939 został przeniesiony na Westerplatte, gdzie objął dowództwo placówki „Przystań”. Placówka ta miała za zadanie blokowanie przejścia przez kanał od strony południowo-zachodniej, istniała do ostatniego dnia obrony i nie została zdobyta przez Niemców.

do góry