Nawigacja

Aktualności

Narodowy Dzień Polskich Dzieci Wojny: odsłonięcie upamiętnienia w miejscu obozu pracy przymusowej dla dzieci – Siedlec, 10 września 2023

W hołdzie Polskim Dzieciom Wojny Sejm RP ustanowił 10 września Narodowym Dniem Polskich Dzieci Wojny. Święto zostało ustanowione jak podano w uchwale:

w hołdzie Polskim Dzieciom Wojny, które mimo traumy, jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę oraz w dowód respektu i wdzięczności za ich wysiłek.

Z tej okazji dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu dr hab. Rafał Reczek wraz z Wojewodą Wielkopolskim Michałem Zielińskim odsłonili w Siedlcu koło Kostrzyna pomnik upamiętniający młode więźniarki niemieckiego obozu pracy przymusowej. Wyjątkowe znaczenie miał udział w uroczystości Dzieci Wojny, czego szczególnym wyrazem była obecność Pani Marianny Staszewskiej, która podczas wojny jako dziewczynka była zmuszona przez Niemców do niewolniczej pracy w obozie w Siedlcu. Pani Marianna Staszewska wspólnie z Wojewodą Wielkopolskim oraz dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu odsłoniła pomnik i złożyła pod nim wiązankę kwiatów. Upamiętnienie zostało sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej. 

W latach 1941-1945 w majątku w Siedlcu istniał założony przez Niemców obóz pracy przymusowej – Kinderlager Heimdorf Warthegau. Uwięziono w nim kilkadziesiąt dziewcząt z okolicznych miejscowości wykonujących przede wszystkim prace polowe, często ponad swoje siły. Dzieci pozbawione były kontaktu z rodzinami, niezbędnego wyżywienia, warunków do utrzymania higieny oraz edukacji. Jest to jeden z licznych, brutalnych przykładów ekonomicznej eksploatacji Polaków podczas II wojny światowej, która dotykała również najmłodszych.

do góry