Nawigacja

Aktualności

Szkolenie dla nauczycieli „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” oraz wernisaż wystawy „Leon Prauziński” – Poznań, 14 grudnia 2023

W związku ze zbliżającą się 105. rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, 14 grudnia 2023 r. w Przystanku Historia IPN w Poznaniu zorganizowano spotkanie edukacyjne związane z tym wydarzeniem.

W jego pierwszej części nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy „Leon Prauziński” przygotowanej przez IPN w Poznaniu. Ekspozycja ta powstała w ramach serii wystawienniczej Biografie Elementarne IPN i przybliża tytułową postać artysty-malarza, a jednocześnie Powstańca Wielkopolskiego i uczestnika wojny polsko-bolszewickiej. Wernisażowi towarzyszyły przemowy Naczelnik OBEN IPN w Poznaniu Marty Szczesiak-Ślusarek oraz prawnuczki Leona Prauzińskiego Magdaleny Czarnul-Jamiołkowskiej. Wykład streszczający wystawę wygłosił jej autor Marcin Podemski.

W drugiej części spotkania odbyło się szkolenie dla nauczycieli „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919” przeprowadzone przez pracowników IPN w Poznaniu Marcina Podemskiego i Witolda Sobóckiego. Licznie zgromadzeni nauczyciele mieli możliwość wysłuchania wykładu wprowadzającego w tematykę zwycięskiego zrywu Poznańczyków oraz zapoznania się z materiałami edukacyjnymi przygotowanymi przez IPN w Poznaniu o Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919.

Wszyscy uczestnicy szkolenia otrzymali pakiety edukacyjne dotyczące Powstania Wielkopolskiego w postaci gry planszowej, publikacji i materiałów dydaktycznych.

do góry