Na czym polegał fenomen tolerancji wyznaniowej w Polsce? W jaki sposób działała demokracja szlachecka w Rzeczypospolitej? Jak doszło do uchwalenia Konfederacji Warszawskiej? Czym różniła się Konfederacja Warszawska od innych edyktów tolerancyjnych w XVI-wiecznej Europie? Jakie były podobieństwa i różnice pomiędzy demokracją szlachecką a demokracją praktykowaną w Solidarności (1980-81)? Czy były odniesienia do wolności sumienia i tolerancji wyznaniowej w programie Solidarności?
Na te i inne pytania odpowiada w swoim wykładzie prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu i Wydziału Filozoficznego UAM.
Konfederacja Warszawska (1573 r.) wprowadzając „pokój pomiędzy rozróżnionymi w wierze” była wyjątkowym aktem tolerancji wyznaniowej na tle targanej wojnami religijnymi zachodniej Europy. W prelekcji przedstawione zostaną podobieństwa pomiędzy demokracją szlachecką a demokracją praktykowaną w ruchu Solidarności, czego przejawem były postulaty wolności sumienia obecne w programie Związku.