Nawigacja

Aktualności

IX Turniej Debat Historycznych IPN

Turniej Debat Historycznych IPN to ogólnopolski projekt, organizowany od 2016 r., który nie tylko daje uczniom możliwość pogłębienia swojej wiedzy z zakresu historii najnowszej Polski, ale także – dzięki wykorzystaniu formy debaty oksfordzkiej – kształci ważne kompetencje, takie jak chociażby umiejętność budowania logicznej argumentacji, która jest kluczem do zwycięstwa w turnieju.

Tegoroczny etap regionalny TDH IPN organizowany przez poznański Oddział Instytutu Pamięci Narodowej odbędzie się 15 marca 2024 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM w Poznaniu.

Uczestnicy turnieju debatować będą nad następującymi tezami:

  1. Decyzja o niewspieraniu przez Polskę „białych” Rosjan w ich wojnie domowej z bolszewikami była błędem.
  2. Jako były żołnierz Armii Krajowej wolałbym kontynuować czynną walkę z komunistami niż zaakceptować nowy ustrój.
  3. Czynny opór zbrojny polskiego podziemia przeciwko okupantowi niemieckiemu podczas II wojny światowej przynosił Polakom więcej szkód niż korzyści.
  4. Poznański Czerwiec 1956 słusznie określa się mianem powstania.

Szkolenie z podstaw debatowania odbędzie się 26 lutego 2023 r. w godzinach 10:00–15:00 w Przystanku Historia IPN w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego 29 (prowadzenie: Fundacja Projekty Edukacyjne).

Szkolenie merytoryczne, podczas którego pracownicy IPN Oddział w Poznaniu przybliżą zagadnienia związane z tegorocznymi tezami debat, odbędzie się 5 marca 2023 r. w godz. 10:00–15:00 również Przystanku Historia IPN w Poznaniu przy ul. Dąbrowskiego 29.

Regulamin turnieju dostępny jest na stronie: IX Turniej Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej.

Do projektu przyjęto 8 szkół.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Fundacja Projekty Edukacyjne.

do góry