Nawigacja

Aktualności

Wykład online „Patriotyzm w myśli Kazimierza Twardowskiego”

Kim był Kazimierz Twardowski? Jak pojmował patriotyzm? W jaki sposób definiował wady polskiego patriotyzmu? W jaki sposób kształtują się postawy patriotyczne? Na czym polega ambicja patriotyczna?

Na te i inne pytania odpowie w swoim wykładzie prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu i Wydziału Filozoficznego UAM.

Kazimierz Twardowski (1866-1938) urodził i wychował się w Wiedniu, gdzie ukończył filozofię na Uniwersytecie Wiedeńskim. W 1895 r. objął katedrę filozofii na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Był inicjatorem nowoczesnej filozofii polskiej (założycielem Szkoły Lwowsko-Warszawskiej) oraz organizatorem polskiego życia naukowego i kulturalnego. W 1904 r. założył m.in. Polskie Towarzystwo Filozoficzne, a od 1911 r. redagował „Ruch Filozoficzny” oraz – jeszcze przed I wojną światową – wychował liczne grono uczniów i uczennic. Od końca listopada 1918 r. do końca marca 1919 r. Twardowski brał udział (co najmniej dwukrotnie) w patrolach Miejskiej Straży Obywatelskiej. W niepodległym państwie Twardowski i jego uczniowie aktywnie uczestniczyli w organizacji polskiego życia naukowego i edukacyjnego. Zmarł 11 lutego 1938 r.

 

do góry