Nawigacja

Aktualności

Archiwum Pełne Pamięci: „Polskie drogi do wolności” – Poznań, 29 lutego 2024

29 lutego 2024 r. w Przystanku Historia odbyło się spotkanie w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci” i prezentacja tematu „Polskie drogi do wolności”. Tym razem odwiedzili nas uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu.

Dr Paweł Głuszek zaprezentował główne założenia projektu „Archiwum Pełne Pamięci” oraz opowiedział o polskich żołnierzach walczących na frontach II wojny światowej.

Bohaterami spotkania byli Kazimierz Kaniewski, Stefan Drouet i Lucjan Batorowicz. Kaniewski i Drouet po upadku Polski we wrześniu 1939 r. trafili do obozów internowania dla polskich żołnierzy na Węgrzech. Stamtąd przedostali się na Bliski Wschód, gdzie powstawała polska armia. Zostali żołnierzami Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich. Stefan Drouet brał udział w bitwie o Tobruk, a potem jako żołnierz 2 Korpusu Polskiego walczył w bitwie pod Monte Cassino.

Z kolei Lucjan Batorowicz został aresztowany we wrześniu 1939 r. przez Sowietów i trafił do łagru. Po zawarciu układu Sikorski-Majski w 1941 r. Batorowicz wyszedł na wolność i przemierzył tysiące kilometrów, aby wstąpić do armii gen. Władysława Andersa. Razem z nią w 1942 r. został ewakuowany z ZSRS na Bliski Wschód. Stąd trafił do Szkocji, gdzie został żołnierzem 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka. W 1945 r. służył w „polskiej strefie okupacyjnej” w Emsland w Niemczech.

Bohaterowie naszego spotkania przemierzyli 5 kontynentów, aby walczyć o wolność Polski. Jej namiastką był Maczków. O tym, jak wyglądało życie w tym mieście opowiedział także dr Paweł Głuszek.

Historię tych niezwykłych ludzi i ich losów przybliżyliśmy uczestnikom spotkania dzięki dokumentom pozyskanym do archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu w ramach projektu „Archiwum Pełne Pamięci”. Dokumenty te przekazali do Instytutu prywatni darczyńcy.

do góry