Nawigacja

Aktualności

X Marsz Katyński – Wolsztyn, 6 kwietnia 2024

W sobotę 6 kwietnia 2024 r. po raz dziesiąty upamiętniliśmy ofiary zbrodni katyńskiej, maszerując ulicami Wolsztyna w „Marszu cieni”, zorganizowanym przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości w Drzonowie.

Tegoroczny Marsz Katyński odbył się w wyjątkowej atmosferze zadumy. Jak co roku wzięło w nim udział liczne grono rekonstruktorów oraz mieszkańcy miasta i osoby, które specjalnie przyjechały do Wolsztyna.

Prezydenta RP Andrzeja Dudę reprezentował Łukasz Kudlicki, Doradca Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który odczytał list skierowany do organizatorów i uczestników marszu:

Przesyłam serdeczne pozdrowienia uczestnikom i organizatorom jubileuszowego X Marszu Katyńskiego w Wolsztynie. Wyrazy uznania kieruję do przedstawicieli Stowarzyszenia Miłośników Historii Wojskowości przy Lubuskim Muzeum Wojskowym, a także poznańskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Dziękuję Państwu za uczczenie naszych narodowych bohaterów.

Dziękuję organizatorom Marszu Katyńskiego za przekazywanie następnym pokoleniom bolesnej pamięci o zbrodni katyńskiej i ofierze poniesionej przez tysiące Polaków. Świadectwo ich wierności Ojczyźnie pozostaje żywe także dzięki Państwa staraniom.

W marszu udział wzięła I Wicewojewoda Wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc, która przeczytała słowa wojewody Agaty Sobczyk:

Z uznaniem przyjmuję wiadomość, że w Wolsztynie pamięć o naszych rodakach, poległych i pomordowanych przez sowieckich najeźdźców jest niezmiennie pielęgnowana; że oddaje się cześć bohaterom przez dziesiątki lat wymazywanym z kart historii, a dziś zajmującym należne im miejsce w panteonie obrońców Ojczyzny. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników dzisiejszych obchodów i dziękuję za wolę, umiejętność i odwagę zamanifestowania własnego patriotyzmu i postawy obywatelskiej.

W marszu udział wzięli również: przewodniczący Komitetu Katyńskiego Andrzej Melak, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej Zenon Wechmann, prezes Stowarzyszenia „Poznański Czerwiec 56” Jerzy Majchrzak, prezes Związku Sybiraków Okręg Wielkopolska Marian Macutkiewicz, przewodniczący Związku Powstańców Poznańskiego Czerwca 1956 „Niepokonani” Andrzej Sporny.

Lokalne władze reprezentowali Burmistrz Wolsztyna Wojciech Lis i Starosta Wolsztyński Jacek Skrobisz.

Instytut Pamięci Narodowej reprezentował dyrektor poznańskiego oddziału dr hab. Rafał Reczek.

Wicewojewoda wielkopolska Karolina Fabiś-Szulc odznaczyła medalem Pro Patria Pana Antoniego Janika ze Związku Sybiraków Koło w Wolsztynie.


Coroczne wydarzenie jest hołdem dla blisko 22 tysięcy polskich obywateli zamordowanych przez Sowietów w 1940 r. w Katyniu i innych miejscach kaźni na Wschodzie. Wśród ofiar zbrodni znajdowało się ok. 15 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i pracowników innych służb mundurowych.

Trasa przemarszu:

12:00: Cmentarz Parafialny • ul. Lipowa • Plac Kościuszki • ul. Roberta Kocha • ul. Krzywa • ul. Krótka • Rynek • ul. Poznańska • ul. 5 stycznia • Pomnik Ofiar Katynia

13:00: Msza św. Kościół Wniebowstąpienia

14:00: ul. 5 stycznia • Starostwo • ul. Rzeczna • Bielnik

Ok. 15:00: Zakończenie uroczystości w Miejscu Pamięci Narodowej Bielnik.

do góry