Nawigacja

Aktualności

Spektakl „Moje serce zostało we Lwowie, czyli Marian Hemar w Radiu Wolna Europa” – Słubice, 18 kwietnia 2024

Instytut Pamięci Narodowej i Słubicki Miejski Ośrodek Kultury zaprosili na spektakl muzyczny, który opowiadał o niezwykle barwnym i ciekawym okresie życia Mariana Hemara, czyli o jego pracy w Radiu Wolna Europa.

Piosenkami, skeczami i fragmentami audycji opowiedziana została jego miłość do Lwowa, a przy okazji fragment jego osobistej, a także polskiej historii. Podczas koncertu usłyszeć można było piosenki, które w oryginale były wykonywane przez Władę Majewską, Mirę Zimińską, czy Ludwika Sempolińskiego. Finałowa piosenka „Lwów jest w nas” to utwór Romana Kołakowskiego.

W spektaklu udział wzięli: Agata Klimczak-Kołakowska, Bartłomiej Abramowicz, Leszek Zduń.

Koncert jest częścią projektu edukacyjno-memoratywnego „Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS. Jego celem jest upamiętnienie wysiłku zbrojnego Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz losów ludności cywilnej ewakuowanej z ZSRS wraz z armią gen. Andersa. Projekt zakłada m.in. wydanie publikacji, materiałów edukacyjnych w różnych wersjach językowych, zebranie pamiątek, dokumentów, fotografii, relacji oraz odnalezienie zapomnianych miejsc pochówku, a także odnawianie tych już znanych, rozsianych po całym świecie.

do góry